Senát schválil bypass digitalizace stavebního řízení. Přechodné období potrvá do konce roku 2027

Tzv. bypass má překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, tzv. bypass. Řešení bypassu je navržené ve dvou rovinách – legislativní a technologické. Jak by měl konkrétně bypass digitalizace stavebního řízení v současné situaci pomoci?

Jaké legilstivní řešení je navrhováno?

Legislativní řešení vychází ze Zprávy o stavu digizace stavebního řízení, včetně návrhu dalšího postupu. Spočívá v povinném elektronickém odevzdávání dokumentů přes Portál stavebníka v případě dokumentace zpracované projektantem a zároveň bude zachována možnost používat stávající lokální systémy stavebního řízení pro stavební úřady a dotčené orgány. “K této, mírnější variantě jsme se přiklonili s kolegy z vlády už na jednom z našich říjnových jednání. Přísnější varianta legislativního bypassu počítala s úplným vypnutím systémů digitálního řízení. V rámci částečného legislativního bypassu stanoví zákon přechodné období, ve kterém bude činnost v některých informačních systémech stavební správy ze strany stavebních úřadů a dotčených orgánů dobrovolná. Nedojde tedy k vypnutí funkcionalit všech informačních systémů stavební správy,” řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek. Dojde k omezení některých evidenčních povinností ze strany stavebních úřadů, pořizovatelů a orgánů územního plánování a také k rozvolnění náběhu některých funkcionalit informačních systémů.

Technologické řešení má za cíl zvýšit stabilitu a spolehlivost systému

Technologické řešení také plánuje doplnění funkcionalit, tak aby systém stavebního řízení byl v souladu s legislativním rámcem dle nového stavebního zákona a se zohledněním legislativního bypassu. 

K 31. 1. 2025 je cílem vytvořit univerzálních technologické rozhraní (API) pro možnost připojení lokálních aplikací (systém pro podporu stavebního řízení, systémy spisové služby atp.) na systém ISSŘ. Tím dojde k zachování práce v lokálních systémech stavebního řízení, zachování práce se stavební dokumentací v digitální podobě a stát nepřijde o centrální pohled na data o stavebních řízení. “Cílem legislativního bypassu zdaleka není dosáhnout optimálního stavu, ale zejména zajistit všem účastníkům stavebního řízení potřebnou právní jistotu. Technologický bypass má pak prolomit bariéru, kterou způsobují systémy DSŘ a věřím, že povede k většímu komfortu práce všech úředníků,” dodal ministr Kulhánek. 

Čtěte také:  Technický audit bytového domu: Jak přesvědčit vlastníky, že se vyplatí

Mezitím pokračují práce na stabilizaci a rozvoji systémů digitálního stavebního řízení. Jedná se o zpřístupnění dalších funkčností ISSŘ a zkvalitnění systémové infrastruktury, probíhají změny a opravy pro zvýšení stability funkčnosti v ISSŘ i Portálu stavebníka. Mezi dalšímii funkcionalitami bude notifikace dotčených orgánů o nových verzích záměrů, možnost aktualizace části dokumentace prostřednictvím Portálu stavebníka či možnost vložení hotového BPP balíčku rovněž do Portálu.

Přechodné období bude trvat do konce roku 2027.

Napsat komentář