Sedm otázek o čištění odvětrávacího potrubí

“Naše rodinná firma vznikla v roce 2009, kdy jsme se zabývali především čištěním vzduchotechnických systémů v průmyslových halách typu výroba pneumatik, svařovny nebo například slévárny. Čištění odvětrávacích stoupaček v panelových domech provádíme poslední asi 4 roky, tedy od roku 2015,” představuje na úvod rozhovoru Dalimil Petrilák, spoluzakladatel a obchodní ředitel společnosti Alkion service s.r.o.

V jakých městech jste již prováděli čištění?

Jako firma realizujeme hlavně průmyslové zakázky ve střední Evropě, takže nemáme problém s výjezdy po celé České republice. Vzduchotechnické potrubí v panelových domech jsme čistili od Karlových Varů přes Plzeň, Litoměřice, Liberec nebo Prahu až po Jihlavu, Pardubice, Brno nebo Olomouc či Zlín. Cenově je samozřejmě přijatelnější, pokud se podaří spojit více objektů, SVJ nebo alespoň vchodů do jedné zakázky. Je pak možné ušetřit poměrně výrazně na dopravě, ubytování pracovníků, ale je možnost také vypočítat množstevní slevy.

V jakých jiných objektech jste už pracovali?

Jak už jsem zmínil, většinu technologií a našich zkušeností jsme vyvinuli a získali při práci v průmyslu. Naši školení pracovníci jsou tak zvyklí pohybovat se a pracovat v lakovnách, ve specializovaných čistých prostorech farmaceutických firem, ale i v bezpečnostně rizikových prostorách sléváren, kde se často pohybujeme vedle kotlů plných roztaveného hliníku nebo dalších sloučenin. Z toho vyplývají také nezbytná školení pro pohyb ve výškách, horolezecké certifikace a podobně. Jako takovou perličku, která je pro českého člověka možná exotická, mohu zmínit naši úspěšnou činnost na vojenských lodích amerického námořnictva, s kterým pravidelně a dlouhodobě spolupracujeme především v loděnicích v Chorvatsku nebo provádění čištění vzduchotechnických systémů na zaoceánských lodích, většinou v německých docích. Ale máme za sebou i několik projektů na Maltě nebo v Mexiku.

Má čištění v panelácích nějaká specifika?

Jsme zvyklí, že každý větší projekt je specifický. Zákazník mívá různé požadavky na čistotu, na rychlost provedení i na to, co definuje jako čisté potrubí. V panelových domech můžeme také najít několik takových specialit. Především se pohybujeme v objektech, kde lidé bydlí – to je velký rozdíl od průmyslové haly, kam chodí lidé jen pracovat. Musíme si tedy dávat velký pozor na čistotu chodeb a dalších společných prostor během stěhování techniky. Přístupy na střechu jsou občas poměrně malé a komplikované, tomu jsme museli přizpůsobit velikost našeho vybavení. To byla možná největší výzva při ladění celého procesu a metody čištění. Zde nám však velice pomohlo naše vývojové oddělení. Protože si většinu technologií a vybavení konstruujeme sami přímo na míru, jsme schopni velice flexibilně reagovat na nové aplikace nebo komplikace. Takže po počátečních problémech se našim dvěma inženýrům podařilo během krátké doby upravit vybavení tak, aby bylo možné ho snadno stěhovat na střechu a zároveň si udrželo potřebný výkon.

Čtěte také:  Kalanchoe: Vánoční květina, která prakticky bez péče pokvete dlouhé měsíce

Co při čištění používáte? A co děláte s nečistotami pak?

Před samotným čištěním provedeme kamerovou kontrolu celého potrubí, kontrolu nahráváme. Umožňuje nám to zjistit případné neobvyklosti v potrubí (chybějící kus trubky, potrubí zablokované dřevěnou deskou a podobně), abychom nezničili buď samotné potrubí nebo naše vybavení. Kamera zaznamenává i metry, jak je hluboko, takže můžeme případný problém přesně lokalizovat a na místě řešit s předsedou výboru nebo určeným člověkem z domu. Po této kontrole provedeme čištění speciálními rotačními kartáči s různými délkami “štětin” tak, aby pro nás nebylo problém kulaté ani hranaté potrubí. Zároveň s čištěním připojujeme výkonný střednětlaký ventilátor, který odsává uvolněné nečistoty s tím, že nám také pomáhá komínový efekt v potrubí. Ventilátor je vybaven filtry, takže se žádné nečistoty ani prach nedostanou mimo potrubí do okolí, na střechu ani do jednotlivých bytů. Filtry si samozřejmě odvezeme s sebou a likvidujeme v souladu se současnou legislativou. Asi bych měl zdůraznit, že čištění probíhá pouze ze střechy, nevstupujeme do jednotlivých bytových jednotek a nemusíme tak vyrušovat spící děti nebo komplikovat život seniorům s horší pohyblivostí.

Po čištění provedeme opět kontrolu kamerou se záznamem, který předáme spolu s protokolem předsedovi výboru nebo určené osobě.

Jak dlouho vám trvá vyčistit jednu stoupačku? Záleží, jak moc jsou znečištěné?

Zde dost záleží na několika faktorech. Jeden z nich je samozřejmě výška panelového domu. Čtyřpatrový čistíme kratší dobu než desetipatrový. Dalším důležitým faktorem je typ zakončení na střeše. Existuje celá řada variací ventilátorů, turbín nebo i uklidňovacích komor. Aktivní motor je vždy časově náročnější než jednoduchá Lomanco turbínka. Abych to ale zbytečně nerozváděl, v zásadě se dá říci, že jsme za den schopni vyčistit 3-4 vchody jednoho osmipatrového domu, to znamená přibližně 12-16 stoupaček denně.

Čtěte také:  Svou zahradu můžete mít i na balkóně či terase

Máte nějaký zajímavý případ, co se při čištění stoupaček našlo?

Máme za sebou možná už stovky objektů, takže o kuriozity rozhodně není nouze. Takhle namátkou mě napadá například mrtvá krysa na dně jedné ze stoupaček – těžko odhadnout, jak se tam dostala. Několikrát se nám také podařilo objevit ptačí hnízdo v uklidňovací komoře u ventilátoru – většinou se jednalo o holuby. Vzpomínám si, že jsme jednou sundali turbínu a stoupačka byla zcela neprůchodná, byla ucpaná různými nečistotami, trávou a ptačím trusem – pravděpodobně tam dříve také bydleli holubi a stoupačka tedy vůbec nebyla funkční.

O rozhovor jsme poprosili Dalimila Petriláka, spoluzakladatel a obchodní ředitel společnosti Alkion service s.r.o.Log in with your credentials

Forgot your details?