Sedm nápadů, jak si vytvořit svůj kreativní prostor

Víte, co podporuje vaši tvořivost? Je to samota, ticho a dostatek prostoru. Ti šťastnější si mohou dopřát pro své tvoření celou místnost, nebo mají k dispozici ateliér. Pokud však takové možnosti nemáte, vytvořte si ve svém domově pracovní koutek, kde se budete moci realizovat.

Vytvoření takového kreativního koutku má i psychologický efekt. Přechodem do něj cvičíte svůj mozek, aby se přepnul do tvůrčího modu a abyste Vy byli připraveni na práci. To je také důvod, proč mnoho umělců pracuje v ateliérech.  

Zdroj:Pinterest

1. Vymezte si svůj kreativní prostor

Oddělte si ho jednoduše od zbytku pokoje. Můžete tak učinit nábytkovým prvkem – skříněmi, regálem nebo dělicí stěnou. Nebo patříte k těm, kteří jsou na jakékoli vzruchy velmi citliví? Řešením může být zvuková stěna, která vás spolehlivě odizoluje od všech podnětů a vy se můžete svým aktivitám nerušeně věnovat.

2. Správné osvětlení podpoří vaši tvůrčí náladu

Mnoho umělců se shodne na tom, že dobré osvětlení ovlivňuje jejich celkovou náladu a práci. Každému vyhovuje něco jiného. Na některé umělce působí temné a ponuré prostory vysoce inspirativně, protože umocňují atmosféru prostoru. Někdy však kvalitu osvětlení neumíte kontrolovat, jeho intenzita závisí na fázi dne, ve které tvoříte. Experimentujte a zjistěte, kdy se vám tvoří nejlépe. Je to v záplavě denního světla, nebo vám vyhovuje více tlumené osvětlení?

3. Obklopte se inspirací

Váš kreativní prostor by vás měl nabíjet energií. K tomu vám může pomoci malá výstava inspirativních citátů vašich oblíbených spisovatelů, uměleckých děl, grafik nebo printů. Velmi vhodné je obklopit se i vlastními díly, které vás budou motivovat k další tvorbě.

3 1
3 1

4. Získejte více kyslíku díky pokojovým rostlinám

Díky těmto zeleným pomocníkem se vám v místnosti bude dýchat lépe, neboť produkují kyslík. To lze ocenit zejména v případě, že zapomínáte větrat. Také je velmi stimulující, když při vaší tvorbě máte jako společníka kousek přírody.

Čtěte také:  Češi si půjčují historicky rekordní sumu a úrok na hypotékách klesá hlouběji pod dvě procenta

5. Vytvořte si zvláštní místo pro odpočinek

Jako kreativní člověk to zřejmě znáte. Po intenzivní tvůrčí práci nastane útlum a vy se potřebujete zregenerovat. Vyhraďte si malý prostor, kde si vyčistíte hlavu. Můžete ho využít k meditaci, mikrospánku nebo čtení knihy. Na krátké odpoutání se od tvůrčí práce vám může posloužit pohodlné křeslo, které dopřeje vaší mysli rozlet. Inspirovat se můžete zejména relaxačními křesly, které ateliéru dodají lesk.

6. Zvolte neotřelost, vymalujte si stěny zeleně!

Bílé stěny představují mezi designéry ‘evergreen’. Působí nerušivě, neutrálně a udržují v prostoru dostatek světla. Na někoho však mohou působit sterilně a fádně. Nudí i vás bílá klasika? Vyzkoušejte to tedy se zelenou – barvou kreativity. Zelená barva povzbuzuje tvořivost, což vám může pomoci při řešení vaší kreativní výzvy či problému. Odpovědí zelené na váš kreativní blok budou zajímavější a imaginativnejší řešení.

6
6

7. Ujistěte se, že se tu cítíte pohodlně a útulně

Jsou tvůrčí aktivity vaší přirozenou součástí dne? V tom případě budete v tomto prostoru trávit zřejmě hodně času. Proto je důležité, aby celkový dojem byl příjemný. Patříte k těm, jejichž koncentrace funguje naplno v jednoduchém prostoru? Nebo máte rádi organizovaný chaos?

Ať už jste se rozhodli svůj kreativní koutek zařídit minimalisticky nebo jste využili každý centimetr, otestujte si, jak se v něm cítíte. Pokud jste se po chvíli ztratili v době, nápadech a dostali jste neodolatelnou chuť pustit se rovnou do práce, vaše domácí kreativní studio je na světě.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?