Přezimovali jste muškáty? Je čas připravit je na novou sezónu

Pelargónie patří mezi oblíbené balkónové květiny. Na rozdíl od většiny ostatních balkónovek vzpřímené pelargónie běžně přezimujeme. Co bychom teď měli udělat, abychom se už za několik týdnů mohli těšit na kvetoucí muškáty?

Dobrá jarní forma muškátů závisí na správném přezimování

V ideálních podmínkách měly pelargónie před uložením k zimnímu odpočinku projít zdravotní kontrolou. Možnost přezimovat měly dostat pouze silné a vyzrálé rostliny muškátů, které byly v perfektním stavu, bez jakýchkoliv známek napadení škůdci nebo houbovými chorobami.

Druhou nutností, která pelargóniím na jaře usnadní jejich start, jsou správné podmínky pro přezimování. Nejlépe muškátům svědčí přezimování na chladném, ale světlém místě s občasnou zálivkou. V takovém případě rostliny opravdu projdou vegetačním klidem a během zimy nerostou.

Ne vždy se nám ale podaří, aby byly zimní podmínky pro pelargónie ideální. V nevhodných podmínkách mohou i během zimy růst. Nové přírůstky jsou ovšem slabé a rostlinu vysilují.

Co s pelargóniemi na jaře?

Na začátku března je nejvyšší čas probudit muškáty ze zimního spánku. Na zimní odpočinek měly jít pelargónie již zastřižené. Nyní všechny výhony radikálně zkraťte na délku tří, čtyř centimetrů.

Pelargónie na jaře musí rychle narůst a ještě mít sílu na to, aby kvetly až do podzimu. Proto je prvním krokem přesazení rostlin do nového a kvalitního substrátu. Vhodné jsou zejména speciální substráty pro muškáty. Bývají obohaceny o rašelinu, s přídavkem minerálních hnojiv a vápenaté složky. Cílem je poskytnout pelargóniím nejen potřebnou výživu, ale i dostatečnou propustnost substrátu. Pelargónie se v době růstu neobejde bez pravidelné zálivky, ale trvalé přemokření jí skutečně škodí.

Průměr nového květináče by měl být zhruba o pět centimetrů větší než původní.

Přesazené rostliny umístíme na světlé místo a začneme pravidelně zalévat. Ideální umístění v této době je například v ložnici, kde bývá chladněji, než v ostatních částech bytu. Jakmile nebudou hrozit venkovní mrazíky, mohou muškáty na své venkovní stanoviště na balkón nebo za okno.

Čtěte také:  Jak zvládnout nouzový stav doma s rodinou? Předcházejte konfliktům

Hnojení pelargónií je důležité. Základem je dostatek živin

Zhruba po třech týdnech začneme rostliny přihnojovat. V té době už budou na ostříhaných výhonech patrné nové listy. Pelargónie rychle rostlou a zakrátko obrazí a začnou se objevovat první poupata.

Cookie Consent with Real Cookie Banner