Povinné čipování psů provází řada nejasností

Mezi lidmi se šíří řada nejasností a dezinformací ohledně povinností a sankcí spojených s čipováním psů. Podle Státní veterinární správy musí být označeni čipem všichni psi starší tří měsíců. Maximální sankcí, kterou lze za nesplnění této povinnosti uložit, je částka padesát tisíc korun. Stejná pokuta hrozí také lidem, kteří neoznačená štěňata prodávají.

Lidé tápou, kdo a kam má čipy zaregistrovat

„Zavedení povinného označení všech psů by mělo do budoucna především usnadnit jejich identifikaci, a tím také zefektivnit monitoring chovů a kontrolu dodržování stanovených předpisů chovateli. Komplikovaná identifikace psů mimo jiné často znesnadňuje veterinárním inspektorům postihování problematických chovů velkého množství zvířat, takzvaných množíren,“ říká mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Čipování by mělo napomoci i s hledáním ztraceného psa

Útulky si od povinného označování psů slibují, že se výrazně zvýší šance na brzké vrácení ztraceného psa majiteli. „Zvířata tak nebudou muset trávit určitý čas, byť třeba jen jednu noc, v jim neznámém prostředí. Samozřejmě je zapotřebí, aby majitel čip zaregistroval v některém z dostupných registrů a vyplnil kontaktní údaje,“ zdůrazňuje vedoucí útulku městské policie Brno Jaroslav Bohanes.

Kde registrovat čipovaného psa

Právě tady ale pro řadu pejskařů nastává problém. Kromě toho, že zákon o čipování současně nenařizuje čip zaregistrovat, řada lidí v registrech tápe. „Národní registr čipovaných psů se chystá, nicméně v současnosti žádná jednotná národní databáze neexistuje. Spoustě chovatelů není jasné, na co čipování tedy vlastně slouží,“ upozorňuje například veterinář Martin Grym.

S dohledáním majitele, byť čipovaného psa, tak podle něj často nemohou pomoci ani veterináři. „Kromě databáze vedené u Komory veterinárních lékařů ČR nemá veterinář jako oznamovatel nálezu psa bez majitele ani možnost zjišťovat v soukromých registrech, komu pes patří. Navíc v důsledku více různých registrů není jasné, na který registr se vlastně obrátit,“ myslí si Grym.

Čtěte také:  Naše kotelna pro váš bytový dům či SVJ

Ministerstvo zemědělství připravuje spuštění povinného centrálního registru za dva roky. „V současné době u nás ale existuje kolem desítky více či méně funkčních registrů, do kterých mohou majitelé své psy zaregistrovat. Některé poskytují tuto službu zdarma, jiné jsou placené,“ popisuje Jakub Zajíček, zakladatel aplikace Animal Breath, která se vyhledáváním v registrech zabývá.

Podle Jakuba Zajíčka stačí mít zvíře zaregistrované pouze v jednom z registrů a pomocí neplacené aplikace může odchytová služba či jiní nálezci po zadání čísla čipu majitele ztraceného zvířete najít. Přestože však aplikace dokáže vyhledávat napříč všemi registry, podstatné je zaregistrovat zvíře alespoň do jednoho z nich. „Majitelé psů často mylně předpokládají, že za ně registraci čipu vyřizuje veterinář. Ten ale zvíře zapisuje jen do vlastní kartotéky a samotná registrace čipu zůstává na majiteli,“ upozorňuje Jakub Zajíček.

Komu především hrozí pokuta za nečipovaného psa

Přestože čipovací povinnost platí od začátku letošního roku, ne všichni psi podle Státní veterinární správy už čip mají. Majitelé, kteří termín propásli, se nemusejí bát nechat očipovat svého psa u veterináře až nyní. Padesátitisícové pokuty totiž primárně cílí právě na provozovatele množíren. Sami veterináři navíc pokuty neudělují.

Očkování psa proti vzteklině může být kvůli chybějícímu čipu neplatné

Ani tak se ovšem čipování nevyplatí odkládat, i pokud majitelé psa plánují pravidelnou návštěvu veterináře až v průběhu roku či napřesrok. „Podle novely je nyní očkování psa proti vzteklině platné pouze, pokud je pes označen mikročipem, případně označen čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011. Tuto proceduru tedy není možné odkládat až do dalšího přeočkování,“ upozorňuje Vorlíček.

4 Comments
 1. Nečas 1 rokem ago

  Povinné čipování psů je na jednu stranu věc chválihodná jak její tvůrci popisují. Na druhou stranu je to zase postih pro všechny majitele, kteří mají své psy na svých dvorcích a ve svých domech na vesnici. Zde je vztah ke psům na úplně jiné úrovni než ve městech, kde jsou v panelových bytech chovné stanice a množírny, ve kterých je pouze rozhodující zisk jejich provozovatelů Tvůrce tohoto zákona neuvažuje o tom, že zde je v současnosti ještě mnoho psů, kteří přesahují věkovou hranici 15 a více let a takové očkování a čipování je pro ně skoro jako vykonání eutanázie. Takovému ukončení života psa se brání i většina rozumných veterinárních lékařů, kteří se o tyto pejsky starají od věku štěněte až do této doby. Místo odstavce v zákoně o důstojném dožití takových psů v domácím prostředí je pouze opakované to, že majitel bude sankcionován a pokutován do výše 50 000,- Kč. Pokud je potřeba získat nějaké finanční prostředky, je potřeba vytvořit nový zákon o čipování koček, kterých je mnohem více než psů uzavřených v obydlích majitelů a bez dozoru se toulajících v okruhu do 5 km od místa, kde jsou doma. Kočka na rozdíl od psa je ještě navíc nositelkou mnoha nákaz, infekcí a nemocí a funkci myšilova už mnoho generací neplní.

  • Milansky 1 rokem ago

   Ještě jsem neslyšel, že by někdo provozoval množírnu nebo chovnou stanici v bytě v paneláku… Ten člověk neví co říká. To je naopak spíše záležitost pro venkov a ty rodinné domy!

 2. Jaroslav Kaplan 1 rokem ago

  Všude se řeší jen psy, ale co ostatní druhy zvířat?
  Hlavně za psa platit městu výpalné.

 3. Jitka 1 rokem ago

  V našem městě při placení poplatků za pejska vyžadují číslo čipu. Tak alespoň městská policie má svůj registr místních pejsků.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?