Poradna: Skryté zárubně dveří. Kam patří?

Skryté zárubně dveří, tedy téměř „neviditelné“, si oblíbilo mnoho architektů a designerů při navrhování minimalistických interiérů. Nad čím je dobré se zamyslet, proč jsou skryté zárubně hitem a jak na jejich montáž, komentoval Poradně pro dveře Ing. David Krubner, marketingový a obchodní ředitel největšího českého výrobce dveří, společnosti MASONITE CZ spol. s r.o., www.masonite.cz

Obr: Bezfalcové dveře MASONITE ve skrytých zárubních v povrchu CPL lamino dub přírodní s ALU lištami

Proč se staly skryté zárubně trendem v interiérech a kam všude se hodí?

Současná architektura se hodně orientuje na jednoduché a čisté linie, a tomuto směru odpovídají i dveře se skrytými zárubněmi. Dveřní průchod není ohraničený kovovou nebo dřevěnou zárubní, ale pouze nepatrnou spárou. Omítka je dotažena až těsně ke dveřím, takže dveře se stěnou vytváří jednotnou linii. Schované jsou i panty, které se skrývají v konstrukci samotné zárubně. Osazeny jsou buď bezfalcovými (bezpolodrážkovými) dveřmi, nebo v některých případech dveřmi reverzními.

Základem konstrukce jsou hliníkové profily, které překryje omítka nebo výmalba. Můžete je použít v novostavbě i při rekonstrukci, ale je třeba myslet na přesnost osazení. Konstrukci je možné zabudovat do zděné i sádrokartonové příčky. Ovšem vzhledem k tomu, že se spárou počítáme na milimetry, tak by požadované rovinnosti měla odpovídat i celá stěna. U starých, nerovných stěn by vznikl opačný efekt.

1 1

Obr.: Omítka je u tohoto typu zárubní dotažena až k hraně dveřního křídla (na obr. reverzní provedení dveří)

2 2

Obr: Dveře Masonite se skrytými zárubněmi v dřevodekoru buk přírodní

Jaké druhy dveří mohou mít skryté zárubně?

Skryté zárubně mohou být využity pro levo i pravostranné bezfalcové dveřní křídlo. Jejich výhodou je, že se v nich dveře můžou otevírat směrem ven i dovnitř (tzv. reverzní dveře). Přitom je stále udržena jednotná linie stěny a dveří. Tento systém zárubní s bezfalcovými dveřmi najde své uplatnění i u atypických rozměrových řešení, například při půdní vestavbě, sešikmených plochách atd.

Čtěte také:  Toužíte po pohodovém létě? S kompresory své přání přeměníte v realitu

Jaká jsou doporučení pro montáž dveří se skrytými zárubněmi?

Montáž dveří má své stavební požadavky, na které je třeba myslet ještě před objednávkou dveří. Vzhledem k tomu, že spára mezi dveřmi a stěnou odhalí nepřesnosti a nedokonalosti, doporučuji ponechat montáž v rukou odborně proškolené firmy. Klíčovým prvkem je opakovaná kontrola rovinnosti při různých montážních krocích, včetně případného vypodložení zárubně. Montážní rozpěry se mohou vyjmout až poté, co je zárubeň pevně přichycena ke konstrukci. Při osazení zárubně do sádrokartonové příčky se pro dokončení používají tři druhy tmelů s různou pružností a vlastnostmi.

Podrobnější informace jsou ve videonávodu na https://www.masonite.cz/videonavody/ nebo v montážní dokumentaci.

Sestavení vlastních dveří je možné v on-line konfigurátoru, případně se můžete obrátit na techniky v 21 vzorkových prodejnách v ČR a v 6 na Slovensku.

Napsat komentář