Pojištění domácnosti je nezbytnost. Ale jak na něm ušetřit?

Návštěva městského či obecního úřadu z důvodu nahlášení trvalého bydliště, přepis odběrného místa či oznámení nové adresy zdravotní pojišťovně a dalším institucím – to všechno jsou úkoly, které by měl každý udělat bezprostředně po nastěhování na novou adresu. Na seznamu by však neměla chybět ještě jedna veledůležitá položka – sjednání pojištění domácnosti. Jedině díky němu můžeme efektivně chránit majetek před množstvím rizik, jež nám hrozí, i když zrovna spíme nebo se díváme na televizi.

Investujte do kvalitního zabezpečení

Výše pojistného se v případě pojištění domácnosti odvíjí od několika různých faktorů. Patří mezi ně  také celková úroveň zabezpečení. Klienti, jejichž domovy chrání certifikované bezpečnostní dveře, alarmy, okenní mříže a další zabezpečovací prvky, jsou pro pojišťovny méně rizikoví, a proto mají výhodnější podmínky.

K zabezpečení domova by vás měl motivovat byť jen fakt, že tím minimalizujete riziko úspěšného vykradení bytu. Potenciální pachatel si vždy raději vybere domácnost, která není již na první pohled lépe chráněna než ostatní. A pokud ho neodradí ani přítomnost bezpečnostních prvků, šance na úspěšné vloupání je mnohem nižší.

Zamyslete se nad reálnými riziky

Některé produkty chrání majetek komplexně a pojištěnec v podstatě nemá na vybranou. Jiné naopak umožňují individuální nastavení krytí pojistných rizik. Pokud vaše volba padne na flexibilnější variantu, určitě zvažte, zda se vám skutečně vyplatí ochrana před všemi riziky. V některých oblastech je například velmi nepravděpodobná povodeň nebo sesuv půdy. Když některé položky vyškrtnete, pojišťovna vám nabídne nižší pojistné.

Na čem byste naopak spekulovat neměli, je výše pojistné částky. Ta by měla vždy odpovídat skutečné hodnotě vybavení domu nebo bytu. Pokud z nějakého důvodu uvedete nižší částku, pak vás při řešení pojistné události čeká nemilé překvapení – pojišťovna vám vyplatí pouze poměrnou část, což za nižší pojistné rozhodně nestojí.

Čtěte také:  Prodat bytový dům i s nájemníky? Jde to

Porovnejte parametry konkurenčních nabídek

Pojištění domácnosti najdete v portfoliu většiny komerčních pojišťoven. Ale ještě než zvolíte konkrétní produkt, nezapomeňte se podívat na srovnání domácího pojištění na některém z nezávislých serverů. Překvapí vás, do jaké míry se mohou lišit ceny dvou zdánlivě identických nabídek. Díky porovnání ušetříte nejen peníze, ale i spoustu času.

Za pojištění plaťte jednorázově

Některé pojišťovny sice nerozlišují, zda za pojištění zaplatíte jednou za rok, nebo si platbu rozložíte na jednotlivá čtvrtletí, ale jiné nabízí za roční platbu nezanedbatelnou slevu. Zajímejte se proto o nejvýhodnější způsob úhrady ještě před podpisem smlouvy.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner