Pět rad, jak připravit plastová okna na zimu

Probudíte se do chladného rána. Z tepla ložnice vyhlédnete ven, ulici přes noc pokryla jinovatka. Jen okna jsou orosená jako sklenice od piva. Voda se vysrážela i na rámu a okolo oken. Dřív, než začne plesnivět okolní zeď, okna půjdou kvůli zarezlým rámům špatně zavírat, můžete pár kroky okna zazimovat a předejít tak jejich nutné výměně.

Přichází zima, pro okna nejnáročnější období. Ta totiž musí odolávat silnému větru, dešti, sněhu i mrazům. Abyste zvýšili životnost plastových oken, můžete už před zimou udělat drobnou údržbu.

1. Dotáhněte šroubky

Jednou až dvakrát do roka je dobré dotáhnout uvolněné kliky a úchyty oken. K tomu není třeba volat údržbáře, zvládnete to sami. Nadzvedněte jednoduše kryt pod klikou a otočte ho do vodorovné polohy. Tak se dostanete ke šroubkům. Pokud jsou povolené, jednoduše je dotáhněte.

2. Promažte panty

Kování a panty oken jsou zvláště v zimě náchylné k rezavění. Srážející se vodu z nich ale nemusíte pravidelně utírat. Stačí místo osušit a promazat olejem. Díky tomu nezatuhnou, nezrezaví a prodloužíte tak jejich životnost.

3. Zkontrolujte těsnění

Těsnění je třeba pravidelně otírat od prachu a vody. Díky tomu zůstane pružné a bude spolehlivě plnit svoji funkci. V případě, že je těsnění někde poškozené, co nejdříve ho vyměňte. V zimě je jeho funkce ještě důležitější. Kvůli novému těsnění se obraťte na svého prodejce oken.

4. Utírejte kondenzovanou vodu

Pokud okna správně těsní a v bytě se drží vlhko, může na sklech a rámech začít kondenzovat voda. Čím větší je rozdíl mezi teplotami venku a uvnitř, tím více vlhkosti se bude na oknech srážet. Vodu pravidelně otírejte, protože kondenzát může ničit funkčnost plastových oken a také zapříčinit plesnivění okolních zdí.

Čtěte také:  ​Malý byt a více úložného prostoru. Řešení najdete v každé místnosti bytu

5. Větrejte krátce a intenzivně

Na dlouhodobé větrání takzvanou ventilačkou v zimě raději zapomeňte. Přísun studeného vzduchu podporuje kondenzaci vody a tím i vznik plísní, kterým nechcete vystavit žádná, natož dřevěná okna.

Vhodná není ani mikroventilace, protože ve spáře se může srážet a zamrzat voda. Větrejte otevřenými okny a dobu větrání přizpůsobte teplotě venku. Čím je větší zima, tím kratší doba stačí. Když vyvětráte třikrát denně, snížíte tak možnost vzniku problémů s vlhkostí.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?