Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V současné době je v ČR asi 1,2 miliónu bytů právě v panelových domech. Najdeme je nejen ve městech, ale často i na vesnicích, kde byla výstavba motivována například potřebou podnikových bytů pro pracovníky v blízkých zemědělských či průmyslových podnicích. Ve větších městech tvoří panelové domy a sídliště nejdůležitější část bytového fondu. Nespornou výhodou života v panelovém sídlišti bývá dobrá dopravní dostupnost, blízkost obchodů, škol a zdravotnických zařízení.

O které byty je zájem?

Vzhledem k neustále rostoucím cenám nemovitostí se byty v cihlových domech a novostavbách stávají pro část populace cenově nedostupné. I kvůli tomu zájem o panelové byty nejen přetrvává, ale spíše roste. Většina panelových domů prošla úplnou nebo částečnou rekonstrukcí, především zateplením fasád, výměnou výtahů, oken a rozvodů v domě. V případě zdařilé rekonstrukce samotného bytu se bydlení v panelovém bytě dostává kvalitou bydlení na úroveň starších novostaveb, ale přesto je levnější a tedy dostupnější. „Nejčastěji obchodovanými typy panelových bytů jsou byty s dispozicí 2+kk a 3+1. Typickými kupci těchto bytů jsou mladé páry (byty 2+kk) resp. mladé rodiny s dítětem či dětmi (byty 3+1). Tyto skupiny jsou zpravidla velmi citlivé na cenu bytu, a tudíž není překvapením, že ceny těchto panelových bytů velmi rychle zohledňují ekonomickou situaci a kupní sílu,“ vysvětluje Jan Hájek, realitní odborník Quantum realityrealitní kancelář Praha.

„Z dostupných dat víme, že ceny panelových bytů po rekonstrukci jsou
o cca 20–35 % menší než ceny stejně velkých bytů v novostavbě
či zrekonstruovaném cihlovém domě v centru města,“ doplňuje Jakub Zámiš, odborník bezplatné online kalkulačky Odhad-zdarma.cz, která bez vkládání kontaktních údajů vypočítává odhad ceny nemovitosti i výši nájmu. „Rozdíl kromě známých faktorů (dostupnost lokality, služeb a aktuální stav na místním realitním trhu) ovlivňuje i velikost obce či města. V menších městech se rozdíl mezi panelovým bytem na okraji a cihlovým bytem v centru stírá a rozdíly jsou v řádu jednotek procent,“ dodává Jakub Zámiš.

Čtěte také:  Jak zajistit bezpečnost na stavbách díky vhodným pracovním oděvům

Panelový, cihlový dům, či novostavbu – v ceně je rozdíl

Zmíněná kalkulačka stanovuje cenu na základě zadaných parametrů. Např. právě zda se jedná o panelový nebo cihlový dům, či novostavbu, dispozice, rozměrů, lokality a dalších faktorů. Aby byly výpočty přesné, kombinuje kalkulačka několik zdrojů. Součástí kalkulačky je cenové mapa a údaje o prodejích. Výpočet upravuje speciálně vyvinutý algoritmus a data pro výpočty revidují i odborníci (realitní makléři, odhadci, analytici). Tržní hodnotu libovolné nemovitosti kdekoliv po ČR lze zjistit online, rychle a bez vkládání kontaktních údajů. Přehledně tak můžete srovnat byty se stejnými dispozicemi v podobné lokalitě, které se liší třeba právě tím, zda jsou cihlové či panelové.

Je dům rekonstruovaný?

Na cenu panelového domu má velký vliv rekonstrukce. Vzhledem k dostupnosti kvalitních podlah, obkladů, dveří, sanity či kuchyňských linek lze dosáhnout velmi zajímavého, kvalitního obytného prostoru. Velkou otázkou je, zda koupit byt po rekonstrukci či byt před rekonstrukcí, a tu si pak realizovat podle svých představ. Zde do rozhodování vstupují emoce a pokud se zájemcům nabízený zrekonstruovaný panelový byt opravdu líbí a vyhovuje jejich požadavkům z hlediska zvolených barev, materiálů a řešení samotného interiéru, pomůže to vlastnímu rozhodnutí. Nicméně je důležité zvážit, zda cena zrekonstruovaného bytu zohledňuje ve správné míře hodnotu vlastní rekonstrukce.

Závěrem lze konstatovat, že ty často vysmívané panelové byty stále tvoří, a ještě nějakou dobu budou tvořit, důležitou součást rezidenčního bydlení, a to především tam, kde se správci domů a majitelé jednotlivých bytů budou věnovat dostatečné údržbě a modernizaci jak společných prostor tak vlastních bytů.

1 Comment
  1. Robert 2 měsíci ago

    podle mě teď žádná cena bytu neodpovídá tomu co nabízí, panelák už vůbec ne, parkování na sídlišti vám nikdo nezajistí, to jak hluční budu sousedé taky ne…ale uvidíme, třeba ceny klesnou https://www.e15.cz/koronahelpdesk-e15/jak-koronavirus-cvici-s-realitnim-trhem-makleri-ocekavaji-kratkodoby-propad-cen-1368783 a ty ceny pak odpovídat aspoň trochu budou.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?