Nová sezóna: Připravte balkon či zahradu na grilování s přáteli

Jaro je za dveřmi a s ním také relax i grilování s přáteli na čerstvém vzduchu. Přečtěte si tipy, jak připravit zahradu nebo na novou sezónu. Poradíme vám, jak se starat o zahradní nábytek i které drobnosti venkovní posezení zútulní.

Pro vytvoření té pravé venkovní idylky na balkoně nebo zahradě platí vesměs stejná pravidla. Nenechte se odradit stísněným prostorem panelákových balkonů nebo zvědavými zraky sousedů za zahradním plotem. Chytře zvolený venkovní nábytek, doplňky a celkové uspořádání umějí každý prostor proměnit v místo, kde se dá příjemně relaxovat, vychutnat sklenka vína i užít spousta zábavy.

Smyjte z nábytku zimní šeď

Máte zahradní nábytek z bazaru nebo vám na něj v garáži přes zimu usedla vrstva prachu? Nejčastější chybou při čištění zahradního nábytku je jeho drhnutí saponátem a houbou či drátěnkou. K ruce si raději vezměte jemný hadřík z mikrovlákna a šetrný čisticí přípravek, který nepoškrábe povrch. Ať už máte nábytek hliníkový, plastový, nebo dřevěný, umývejte ho bez drhnutí. Ze všeho nejdříve ho omyjte silným proudem vody, poté povrch krouživými pohyby jemně otřete, hrubší nečistoty a těžko dostupná místa pak můžete očistit jemným kartáčkem na zuby.

Impregnujte stoly i židle

Na zahradě, balkonu i terase je nábytek vystaven rozmarům počasí i opotřebení běžným používáním. Proto je dobré ho pravidelně impregnovat, ideálně každé dva měsíce. Ale pozor, každý materiál potřebuje jiný druh impregnace. V první řadě nábytek vždy důkladně vyčistěte a poté ho nastříkejte impregnací, nezapomeňte ani na textil, který impregnace ochrání nejen před nečistotami, ale především před blednutím barev. Speciální impregnační nano přípravky jsou šetrné k přírodě i ke všem druhům zahradního nábytku. Kromě toho je můžete použít také na textil, slunečník nebo markýzu.

Vyberte správné osvětlení

Dobře vybrané osvětlení umí proměnit i ten nejšedivější balkon v útulný koutek na čerstvém vzduchu. Stromky a květiny ozdobte venkovními LED světly nebo solárními lampičkami. Příjemnou atmosféru pak vždycky vykouzlí LED lampiony nahodile rozvěšené nad stolem. A nakonec nezapomeňte ani na staré dobré svíčky v trendy lucernách.

Čtěte také:  Práce v zahraničí – Jak si vybudovat vlastní život v Německu

Vytvořte si oázu zeleně

Pokud hledáte způsob, jak venkovní posezení skrýt před zraky sousedů, pak vsaďte na bambus. Tato exotická rostlina sluší jak balkonům, tak terasám i zahradám, které rázem promění v oázu klidu. Bambus je navíc zelený po celý rok, roste opravdu rychlým tempem a není náročný na péči.

Stále tomu něco chybí? Nezapomeňte na dekorace. Židle vyšperkujte dekoračními polštářky a dlažbu zase venkovními koberci. Jsou odolné proti slunečním paprskům i vlhkosti a prostor rázem zútulní.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner