I když tomu ještě denní teploty příliš nenapovídají, podzim se nezadržitelně blíží. Stejně neúprosné budou i výdaje za vytápění. Kolik budeme za teplo doma platit poměrně může výrazně ovlivnit stav otopné soustavy v domě, konkrétně její hydraulické vyvážení. Tomuto tématu se věnoval i jeden z nedávných webinářů Akademie pro bytové domy. Vybrali jsme pro vás několik otázek z praxe, na které se účastníci webináře v jeho průběhu často ptali. Odpovídá Josef Jáchim, technický ředitel společnosti IMI Hydronic Engineering Česká republika a Slovensko.
Ovlivní vyvážení otopné soustavy odstranění radiátoru v jedné místnosti, konkrétně v kuchyni?
Obecně jakákoli změna v soustavě vytápění (výměna a demontáž těles, ventilů apod.) má vliv na celkovou funkčnost. Vždy je potřeba vše posoudit a provést nový hydronický výpočet nastavení ventilů. (Redakční poznámka: Běžně hovoříme o hydraulickém vyvážení otopné soustavy, technicky správný termín je hydronické vyvážení).
V tomto konkrétním případě je nutné posoudit, zda těleso v obývacím pokoji je schopné pokrýt tepelnou ztrátu i v kuchyni. Dále je zde zvýšené riziko rosení okna v kuchyni vlivem vlhkosti díky absenci otopného tělesa pod oknem.
Má smysl provést vyvážení otopné soustavy (pokud ano, jaký je odhadovaný přinos), pokud je dům z roku 2006 a již byl stavěn se zateplením a žádné další změny nebyly provedeny. Lze vycházet z předpokladu, že základní vyvážení bylo nastaveno správně od počátku a přínos po tomto novém hydraulickém vyvážení by byl dost malý?
Vyvážení se musí provádět i u nových objektů. Pokud to v daném objektu nebylo provedeno a doloženo protokolem určitě to smysl má stejně jako u nově zateplovaného domu. Odhadované úspory jsou v rozmezí 7-15 %.
Pokud je dům z roku 2006 jsou termostatické ventily a hlavice na hranici životnosti. Doporučujeme jejich výměnu za nové, které mají vyšší přesnost a přinesou další úsporu cca. 7 %.
V roce 2022 byl dům kompletně zateplen. Místo plynové kotelny bylo instalováno tepelné čerpadlo. Rozhodnutí o změně vytápění předcházel projekt a potřebné propočty. Bylo by možné při vytápění dosáhnout ještě větších úspor, pokud by v souvislosti se změnou zdroje vytápění bylo provedeno nové hydraulické vyvážení otopné soustavy?
V případě zateplení domu, výměny oken či změny zdroje tepla za nízkoteplotní je vždy nutné provést optimalizaci systému vytápění a hydronický výpočet včetně nových tepelných ztrát.
Jen tak se podaří dosáhnout maximálně možných úspor, které se mohou pohybovat v rozsahu 15-30 %. Navíc hydronickým vyvážením soustavy zajistíte bezproblémový provoz soustavy a možnost snížení ekvitermní křivky na nutné minimum.
Pokud bychom si chtěli nechat udělat projekt hydraulického vyvážení co všechno je proto potřeba připravit? A co takový projekt má vlastně obsahovat?
Kvalitní projekt výměny termostatických ventilů a hydronického vyvážení soustavy by měl obsahovat:
- Výpočet tepelných ztrát pro jednotlivé místnosti
- Stanovení teplotního spádu pro referenční otopné těleso
- Výpočet teplotních spádů a průtoků pro jednotlivá otopná tělesa
- Návrh optimalizace a hydronického vyvážení soustavy
- Hydronický výpočet soustavy včetně přednastavení ventilů
- Výpočet nové ekvitermní křivky
- Popř. návrh nové směšovací stanice na patě domu
Pro zpracování projektu hydronického vyvážení otopné soustavy jsou nutné tyto podklady:
- Projekt stávajícího vytápění
- Projekt zateplení (pokud bylo provedeno)
- Průkaz energetické náročnosti budovy – PENB
- Faktury za vytápění za dva roky zpětně
- Pasport těles (soupis typu a velikosti těles v jednotlivých místnostech)
- Soupis typu, dimenze ventilů u otopných těles