Úložné prostory najdeme i v garsoniéře. Jak jdou dohromady s minimalistickým stylem interiéru?

Dnes je v interiérovém designu jednoznačně v kurzu minimalismus – tedy mít toho doma co nejméně a jen to, co aktuálně využíváme. V souvislosti s tím pronikají do popředí také nápaditá řešení úložných prostorů a snaha zužitkovat každý centimetr. Vkusně a komfortně se dá s několika málo pravidly vybavit i garsonka.

Minimalistický interiér

Minimalisticky zařízený interiér charakterizuje jednoduchost, elegance, vzdušnost a čistota. Volte pouze pár kousků nábytku, ale zato kvalitních. Nejoblíbenějším materiálem zůstává jednoznačně dřevo, které podtrhneme neutrálními barvami – bílou, šedou a černou. Co se týče podlah a obkladů, sáhněte po moderních světlých dřevěných dekorech a betonu. Barvy volíme především na doplňky nebo pro výmalbu většinou jedné zdi. Pokud nemáme velký rozpočet, velmi dobře odpoutáme pozornost od levného nábytku originálními jednoduchými dekoracemi, jež podpoří vybraný styl. Vliesovou tapetou imitující například benátský štuk, pravý kamenný obklad či betonovou stěrku můžeme nahradit tyto dražší moderní materiály.

V obývacím pokoji se nemusíte vyhýbat ani klasické stěně, ale měla by být praktická a ve stylu současných minimalistických trendů. „Zde platí, že čím více skříněk se uzavírá plnými dvířky, tím více stěna vypadá uklizeněji a moderněji. Místo množství klasických prosklených vitrín v duchu dob dávno minulých tak nyní stačí pár polic s knihami a několika uměleckými kousky osvětlenými LED páskem,“ radí interiérová designérka Denisa Vanek ze společnosti Bidli interiéry a design.

Úložný prostor je nad zlato

Pod tlakem situace na realitním trhu dochází v posledních letech ke zmenšování obytné plochy. Stále častěji proto lidé při koupi nemovitosti musí řešit efektivitu úložných prostor. Při ukládání oblečení ve většině případů volí mezi vestavěnou skříní a šatnou. „Šatna je samozřejmě snem mnoha z nás, ne každý prostor či dispozice nám ji ovšem může dopřát. V případě, kdy musíme místem více šetřit, je bezesporu vhodnější volbou vestavná skříň,“ uvádí Denisa Vanek a dodává: „Ať už se rozhodnete pro jedno či druhé, doporučuji se poradit s bytovým designérem nebo architektem, který navrhne komplexní řešení, jež prostor využije do posledního místa. Dokáže také dokonale sladit dekory v celém interiéru a vybrat kvalitní materiály a vhodného výrobce.“ 

Čtěte také:  Koupelna v přírodním designu

Z malého bytu vytěžte maximum

Při boji s nedostatkem prostoru využijte triky, které jej opticky zvětší. „Vsaďte na světlou výmalbu, podlahu i vybavení, použití pruhovaných tapet, pár kousků nábytku z průhledných materiálů, vhodné a dostatečné osvětlení, skryté úložné prostory a hlavně zrcadla,“ doporučuje designérka a doplňuje: „Dále je potřeba omezit vystavené věci na minimum, a když už po nějakých sáhneme, tak ideálně v kontrastních barvách.“

Častým problémem například u garsonek bývá také to, jak místnost rozdělit na jednotlivé zóny, tedy spací, obývací a jídelní. Určitě se nebojte nábytek postavit do prostoru. Dávno totiž neplatí, že sedačka se musí dávat pouze ke zdi. V malých bytech tak díky regálu uprostřed pokoje třeba elegantně oddělíte spací část od té obývací. Dostatek soukromí na spánek v malém 1+kk zařídí rovněž moderní dělící stěna. Zvolit můžete také závěs či paraván, se kterým lze snadno manipulovat, a v případě potřeby ho tedy bez problému přenesete jinam, případně složíte a uklidíte. 

Nedostatek místa

I u větších interiérů, kdy například vícečlenná rodina obývá byt 2+kk, bývá problém s nedostatkem místa. Ten lze ušetřit šikovným designem postelí. Pokud to jde, snažím se spaní v takových situacích vyřešit třeba sklopnými postelemi, vysouvacími lůžky, rozkládacím gaučem s kvalitní matrací anebo jen mírně zvýšenými postelemi, pod kterými se nachází úložné prostory. Sklopením postele na zeď vykouzlíte během pár vteřin spoustu prostoru na volný pohyb po místnosti a na hrací plochu pro děti. Existují v jednolůžkové i dvoulůžkové variantě a hodí se tedy do obýváku, ložnice či dětského pokoje.

Napsat komentář