Mlžení oken

proč se okna mlží • jak rosení a mlžení oken předcházet • kdy je důvod k reklamaci oken

Rosení a mlžení oken vzniká vlivem vzdušné vlhkosti, která se sráží na chladných místech. Typickým příkladem je právě zasklení. Častým omylem je, že se rosení oken spojuje s plastovými okny. Materiál okenního profilu ale na rosení není žádný vliv. Zatímco dříve používaná okna díky svým netěsnostem umožňovala průběžné provětrávání, nová okna – a to bez ohledu na materiál okenního profilu jsou vybavena účinným těsněním proti tepelným ztrátám. Spolu s tím ovšem ztratila i schopnost nechtěného větrání.

Kdy je rosení oken důvodem k reklamaci?

Rosení oken na vnitřních sklech není důvodem k reklamaci. Rosí-li se okna v prostoru uvnitř mezi skly, jedná se o porušenou izoaci a tato okna lze reklamovat.

Jak můžeme rosení, nebo mlžení oken předcházet?

Optimální vlhkost v bytě by se měla pohybovat do 50 %. Projevem vyšší vlhkosti je právě rosení oken. Pokud je vysoká vlhkost v bytě dlouhodobější, dochází i ke vzniku plísní.

Základem pro udržení správného poměru vlhkosti v bytě je správné větrání. I když je dnes řada oken vybavena některým typem mikroventilace, tato forma nezajišťuje dostatečnou výměnu vzduchu a nenahrazuje větrání. Správné větrání vyžaduje otevření okna dokořán alespoň na pár minut. Takto bychom měli postupovat několikrát denně.

Důležitá je i správně nastavená teplota. Čím je nižší, tím stoupá riziko nadměrné vlhkosti.

Moderním řešením, které je známé především z nízkoenergetických domů, je vybavení bytu rekuperačními jednotkami. Tyto speciální větrací systémy stále udržují požadovaný přísun čerstvého vzduchu a ideální hladinu vlhkosti v bytě. jejich výraznějšímu rozšíření do bytových domů brání vyšší cena.

Aktualizováno: 3. 12. 2016

iRádce

Rosení oken

Log in with your credentials

Forgot your details?