Mějme se na pozoru před podvodnými cenami tepla z tepelných čerpadel – 1. díl

Majitelé bytových domů a vlastníci bytových jednotek by měli být ostražití v případě kampaně některých z alternativních dodavatelů elektřiny a jejich podezřele nízkým cenám energií. Tito „energetičtí šmejdi” nabízejí vytápění většinou pomocí tepelných čerpadel jakožto hlavního zdroje vytápění.

Zástupci Pražské teplárenské, do jejíž sítě se ročně připojí 2,5 tisíce nových domácností, upozorňují na fakt, že v těchto letácích jsou uvedeny jen částečné informace týkající se konečné ceny vytápění. Zpravidla jen náklady na elektrickou energii nutnou na provoz vlastního tepelného čerpadla.

Jak poznat energetického šmejda?

Podvodní dodavatelé potom tvrdí, že tepelná čerpadla jsou mnohem výhodnější, ve srovnání s dodávkami teplárenských společností, které poskytují dodávku tepla formou SZTE, a to až o 50 % procent! Ceny teplárenských společností, jako je Pražská teplárenská, poskytující teplo formou SZTE, jsou cenami komplexními. Zahrnují všechny skutečné náklady a řídí se vyhláškami Energetického regulačního úřadu

Na co si dát pozor? Co by měla celková cena za teplo z tepelného čerpadla obsahovat? 

  • náklady na palivo – elektřinu pro TČ (pohon kompresoru, pomocná zařízení) 
  • investiční náklady na pořízení zdroje 
  • náklady na tzv. inženýring  (zpracování projektové dokumentace, vyřízení stavebního povolení, vypracování hlukové studie, a další) 
  • náklady na stavební a technologické úpravy 
  • náklady na údržbu, servis, obsluhu zařízení 
  • náklady na navýšení jističů 
  • náklady spojené s úvěrem na realizaci zařízení 
  • náklady na odpojení od soustavy zásobování tepelnou energií

Kde najít další informace o problematice tepelných čerpadel?

Podobnou problematiku nereálných cen tepla z tepelných čerpadel řeší i Energetický regulační úřad. Odborníci z Pražské teplárenské s vámi celou problematiku rádi proberou, ať už se jedná o srovnání nákladů na teplo, nebo faktorů, které teplo a jeho konečnou cenu ovlivňují. Pokud budete mít o konzultaci zájem, doporučujeme kontaktovat společnost na telefonním čísle 266 751 111 nebo emailem [email protected] . Další informace o problematice tepelných čerpadel můžete najít i na webu naseteplo.cz.

Čtěte také:  Jak ocenit nemovitost a další majetek v dědickém řízení

Proč je dálkové vytápění pro Prahu důležité? Přečtěte si na webu praha-cista.cz

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner