Matrace je základem dobrého spánku. Poradíme, jak ji vybrat!

Matrace je stěžejním bodem dobrého spánku. Postel by nás měla udržet, avšak matrace zajišťuje správné držení páteře v celé délce a díky správnému výběru se budete probouzet odpočatí a bez bolestí. Na jaké parametry se zaměřit?

Jádro 

To je v případě matrace nejpodstatnější. Na výběr je rovnou několik možností. Tou tradiční jsou pružiny. Pružinové matrace s kvalitními a pevnými pružinami vydrží klidně 10 let a víc, tedy v případě, že bude umístěná na pevném roštu. Pružinová matrace skvěle kopíruje tvar těla a je obvykle prodyšná.

Velmi oblíbená je také pěnová matrace, která je univerzálnější, protože se hodí i pro lamelové a elektricky polohovatelné rošty. Také pěnová matrace je velmi prodyšná, vhodná pro alergiky, navíc si můžete vybrat z nespočtu druhů tuhosti. Obvykle obsahuje paměťovou pěnu, díky čemuž se přizpůsobí tvaru těla. Z podstaty věci je ale náchylnější na proležení.

Posledním druhem jsou matrace, jejichž jádro je z latexu. Latexové matrace obvykle bývají nejpohodlnější, ale na trhu je tak často nepotkáte. Problém také často nastává s prodyšností.

Tvrdost matrace

Tvrdost matrace je do jisté míry věc subjektivní, avšak přednost byste měli dát té, která je vhodnější pro váš druh spánku a ohled by měl být i vůči hmotnosti.

Tvrdost se obvykle dělí do 4 kategorií

Tvrdost matrace Hmotnost člověka/ pozice spánku
1 (velmi měkká) do 70 kg/ spaní na boku
2 (měkká) 70–100 kg/ spaní na boku či na břiše
3 (tvrdá) 100–120 kg/ střídání poloh
4 (velmi tvrdá) 120–150 kg/ spaní na zádech

Na trhu ovšem existují i speciální matrace. Například oboustranné matrace nabízí současně 2 různé tvrdosti dle zvolené strany. Sendvičové matrace jsou zase vyrobeny z několika druhů různě tvrdých materiálů a zónové matrace vám nabídnou několik zón s odlišnou tvrdostí.

Čtěte také:  Vybíráte výtah? Poradíme vám, jaké zdánlivé drobnosti nepodcenit

Další možností jsou speciální zdravotní matrace, které disponují oficiálním zdravotním certifikátem, či ortopedické matrace, které zajistí správnou oporu těla.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?