Máte psa? Jaké nejčastější problémy vás v průběhu podzimu mohou potkat?

Pes je náš parťák do nepohody, to není třeba žádnému pejskaři vysvětlovat. Pes v bytě ale přináší i některé situace, se kterými se musíme vypořádat. V průběhu podzimu psi mění srst za zimní a období línání se podepíše na množství chlupů, které nás bude provázet na každém kroku. Psí podzim pro nás má ale i další úkoly.

Línání u psa

Chlupům v domácnosti se u většiny plemen psů a koček zcela nevyhneme, správnou péčí však můžeme výměnu srsti urychlit a zmírnit. V době línání vyčesávejte každý den. Během roku pak stačí jednou týdně. Psa je také praktické v období línání vykoupat (ideální je koupat 3x do roka). Přebytečné chlupy tak zůstanou ve vaně, a ne na vašem koberci. V tomto případě je ale důležité, abyste měli ve vaně v odtoku sítko, které chlupy zadrží. V prodeji jsou také suché spreje proti línání.

Klíčem ke zdravé srsti je i vhodné krmivo a doplňky stravy. „Psovi neprospívají granule s obsahem obilnin. Vhodné jsou grain-free produkty, které jsou lehce stravitelné. Volte krmiva s vysokým obsahem masa, ty nejen prospívají zdravotně, ale také zabraňují přesušování pokožky a línání,“ říká odborník na psí výživu Martin Pučálka.

Jak se doma zbavit psích chlupů?

Základní výbavou je odchlupovací lepivý váleček. Dobrou alternativou je i lepicí páska. Na oblečení dobře funguje také houbička na nádobí – drsnou stranou přejedete po chlupatém místě a vše zůstane na ní. Pokud se potýkáte s chlupy na polštářích a potazích, v diskusích jsou dobré reference na odchlupení v sušičce.

Podzimní plýskanice dají zabrat podlaze i stěnám

Kromě chlupů na podlaze myslete také na otisky mokrých a zablácený tlapek, kterým se v nadcházejících měsících jen obtížně vyhneme. Není vždy možné psa po každém venčení opravdu důkladně otřít tak, aby doma nezanechával skutečně žádné stopy. Volit bychom proto měli podlahy, které je možné snadno a bez problému udržovat i vytíráním a lehké zašpinění nebude hned patrné. S tímto ohledem bychom měli zvažovat i koberce.

Čtěte také:  Jaká je správná vlhkost vzduchu v bytě a jak ji udržet?

Při návratech z „mokré“ procházky mohou trpět i stěny, a to zejména v předsíni. Který pejskař nikdy nezažil oklepání vody a bláta z kožichu hned po vstupu do bytu? Čím užší předsíň, tím větší problém. Tady jsou dobrou radou omyvatelné barvy. Jsou sice dražší, ale omyvatelné barvy se vyplatí hlavně na místech, kde je zvýšená šance jejich otření nebo ušpinění. Na odstranění čerstvých skvrn pak stačí jen navlhčená houbička a běžný saponát.

Pozor, blechy na podzim rády bydlí s námi

Ochrana proti blechám je nyní důležitější než v létě. Velká část lidí se mylně domnívá, že s končící sezónou klíšťat se už není čeho se obávat, a přestávají pro své domácí mazlíčky používat prostředky chránící nejen před nimi, ale i dalšími vnějšími parazity včetně blech. Těm proto během podzimních měsíců nastávají skutečné hody. Neustálé kousání a sání krve dokáže psům, kočkám i lidem pořádně znepříjemnit život už samo o sobě. „U některých citlivějších zvířat se dokonce může rozvinout alergie na bleší kousnutí,“ upozorňuje veterinární parazitoložka MVDr. Barbora Červená, Ph.D.

Jak zbavit psa blech?

Častou chybou je, že se zaměříme pouze na zvíře samotné. Je nutné si uvědomit, že v kožichu zvířete většinou žije jen kolem 5 % blech z celé kolonie. Blechy v nejrůznějších stádiích vývoje se vyskytují ve zvířecím pelíšku, ale i na ostatním vybavení bytu, nejčastěji v kobercích, sedačkách a podobných površích.

Je tedy zapotřebí provést důkladný úklid všech věcí a prostor včetně těch, které se nedají snadno vytřít, vyprat nebo vyluxovat. Dobrou službu odvede i parní čistič. V prodeji je řada speciálních sprejů na hubení blech. Nutné je použít účinný přípravek s dlouhodobým efektem. Podle veterinářů je důležitá doba – podle návodu pravidelně a minimálně po dobu tří měsíců. Jen tak je možné postupně postihnout všechna vývojová stádia blechy. Jednorázové odblešení problém s blechami nevyřeší, pouze množství blech v bytě a na zvířeti dočasně sníží. Pokud nebudete v boji proti blechám úspěšní, využijte služeb desinsekční firmy. I když budete mít pocit, že je váš domácí mazlíček i celý byt už v pořádku, udělejte si čas na namátkové kontroly.