Máte doma tisíc chlupů? Poradíme, jak zmírnit línání u psa

Pes v bytě se stává členem rodiny. Respektujeme jeho potřeby, ale na co si zvyknout nemůžeme, jsou jeho chlupy, které nás nejen doma provázejí na každém kroku. Nyní, v období jarního línání, je to ještě výrazně horší. Co s tím?

I línání můžeme mít alespoň částečně pod kontrolou

Línání je přirozený proces obnovy srsti, který nelze zastavit. Nejhorší situace je na jaře, kdy se pes zbavuje zimní srsti a pak na podzim, kdy se srstí opět vybavuje. Některá plemena psů ale mají díky teplotním podmínkám v našich bytech tendenci línat celý rok.

Pravidelná údržba srsti

Chlupům v domácnosti se u většiny plemen psů nebo koček asi bohužel nelze nikdy vyhnout. Správnou péčí ale lze vše urychlit a zmírnit. Dobrou prevencí u jedinců s krátkou srstí je trimování (zbavení se odumřelých chloupků). U psů s dlouhými či krátkými chlupy je důležité časté kartáčování. Tím se zbavíte nejen přebytečných chlupů, ale budete také pravidelně rozprostírat kožní maz po srsti, a tím trochu zmírníte její vypadávání. Pokud máte krátkosrsté psy, použijte štětinové kartáče. U dlouhosrstých se hodí hřebenové kartáče či trimovací hřebeny.V době línání vyčesávejte každý den. Během roku pak stačí jednou týdně. Psa je také praktické v období línání vykoupat (ideální je koupat 3x do roka). Přebytečné chlupy tak zůstanou ve vaně, a ne na vašem koberci. V tomto případě je ale důležité, abyste měli ve vaně v odtoku sítko, které chlupy zadrží. V prodeji jsou také suché spreje proti línání.

Proti výraznému línání pomohou i doplňky stravy pro psa a správný pitný režim

Klíčem ke zdravé srsti je i vhodné krmivo a doplňky stravy. „Psovi neprospívají granule s obsahem obilnin. Vhodné jsou grain-free produkty, které jsou lehce stravitelné. Volte krmiva s vysokým obsahem masa, ty nejen prospívají zdravotně, ale také zabraňují přesušování pokožky a línání.Určitě je dobré psům podávat i doplňky stravy v podobě výživných olejů, které podporují zdravou a kvalitní srst. Ideální je lněný či lososový olej. Nic nezkazíte ani malou kapkou olivového oleje,“ říká odborník na psí výživu Martin Pučálka.

Čtěte také:  Internetové kalkulačky energií - je nejvýhodnější cena opravdu výhodná?

K většímu vypadávání srsti může vést i vysychání pokožky. Dbejte proto u psa na dostatečný pitný režim. Důležité je měnit mu misku s vodou několikrát denně. Pokud pes nepije (toto trápí především seniory), zkuste mu přidat do vody či granulí trochu kuřecího či hovězího vývaru. Dospělý pes potřebuje za den cca 30-60 ml vody na 1 kg tělesné váhy. V létě či při větších tělesných aktivitách to je více

Jak se zbavit psích chlupů?

Základní výbavou je odchlupovací lepivý váleček. Dobrou alternativou je i lepicí páska. Na oblečení dobře funguje také houbička na nádobí – drsnou stranou přejedete po chlupatém místě a vše zůstane na ní.

Další možností jak na psí chlupy je praní v pračce s využitím speciálních programů Pet, které pracují s větším množstvím vody.

Pokud se potýkáte s chlupy na polštářích a potazích, v diskusích jsou dobré reference na odchlupení v sušičce. Po krátkém programu se veškeré nečistoty objeví ve sběrných filtrech a nádobách.

Na hladkých podlahách jsou nové chlupy vidět už několik hodin po vytření nebo vyluxování. U koberců je příbytek chlupů méně patrný, ale to neznamená, že by nepřibývaly stejně rychle. Pomůže kvalitní vysavač. Také tady výrobci pamatují na domácnosti se psy a kočkami a i mezi vysavači můžeme vybrat speciální typy, které si s psími chlupy lépe poradí.

Log in with your credentials

Forgot your details?