Kterých osm věcí by mělo jít z ložnice pryč, abychom se lépe vyspali?

Příčinou špatného spánku mohou být věci, které jsou v naší ložnici navíc nebo nevhodně zvolené, čímž brání přirozenému odpočinku. Dobře se vyspat je přitom tak důležité. Podrobte ložnici kritice.

1. Pohovka nebo stará válenda po rodičích

Průzkumy ukazují, že každý desátý Čech spí na rozkládací pohovce, která je pro celkový odpočinek a regeneraci těla nevhodná. Spánkem strávíme až třetinu života, a proto bychom měli dbát v první řadě na kvalitní postel a matraci. Věděli jste, že z hygienických i fyziologických důvodů byste měli matraci měnit každých 10-12 let? Chránič matrace byste měli vyměnit po dvou až třech letech používání.

2. Elektronika

Nejen podle učení Feng shui by měla být ložnice vzdušná a plná energie. Rozhodně se nedoporučuje do ložnice umísťovat televizi, ale ani notebook či počítač. Obzvláště pak mobilní telefon by měl být v dostatečné vzdálenosti od postele. Veškerá elektronika vysílá negativní proudění, které zhoršuje kvalitu spánku i odpočinku. Telefon nás navíc drží stále „v pozoru“ a zapříčiňuje nespavost a další problémy.

3. Sportovní koutek/tělocvična

Ložnice je místem odpočinku, nedoporučuje se sem proto umisťovat jakékoliv cvičební či sportovní pomůcky, nebo ji dokonce napůl využívat jako tělocvičnu.

4. Chaos a nepořádek

Nepořádek, rozházené oblečení, pracovní věci nebo dětské hračky po celé ložnici, to vše zabraňuje proudění energie a může způsobit neklidný spánek.

5. Zrcadla

Do ložnice nepatří ani zrcadla, podvědomě totiž vyvolávají pocit, že v místnosti nejsme sami a narušují tak kvalitu spánku.

6. Výrazné barvy a obrazy

V ložnici se doporučují spíše klidné zenové barvy i obrazy, které dovolí tělu se před spaním uvolnit a zahnat negativní myšlenky. Příliš tmavé barvy mohou vyvolávat deprese. Křiklavé barvy zase nedovolí tělu se zklidnit. Pokud takové barvy v ložnici chcete, je lepší se o jejich správném použití poradit s odborníkem.

Čtěte také:  Barva, zrcadlo a změna dispozic. Poradíme, jak zvětšit malý byt

7. Těžké předměty a lustry nad postelí

Těžké předměty jako jsou například ohromné křišťálové lustry, nepatří nad postel. Podvědomě mohou vyvolávat strach, který bude bránit kvalitnímu spánku.

8. Postel orientovaná ke dveřím

Nikdy si pořádně neodpočinete, pokud budete mít hlavu v prostoru nebo dokonce nasměrovanou ke dveřím. Podvědomě to v nás vzbuzuje pocit potencionálního nebezpečí. Čelo postele by mělo být vždy umístěno u zdi.

/Foto: Asko/

Log in with your credentials

Forgot your details?