Je odhad ceny nemovitosti na základě cenové mapy spolehlivý?

Při určování ceny nemovitosti určitě narazíte na tzv. cenové mapy. K čemu jsou dobré a je vhodné je k odhadu ceny využít?

Proč a jak vzniká cenová mapa

Cenová mapa zobrazuje geograficky ceny nemovitostí a jejich případný vývoj v daném městě, regionu či zemi. V praxi má sloužit k správnému určení ceny konkrétní nemovitosti v dané lokalitě. Správně vytvořená mapa pomůže kupci či prodávajícímu určit cenu prodávané nebo poptávané nemovitosti na základě skutečných prodejů za určité časové období. Aby byla co nejvíce přesná, je potřeba obrovské množství vstupních dat, tzn. tisíce a stovky tisíc údajů. Data je nutné roztřídit a srovnávat pouze shodné nemovitosti. 

Druhy map podle zdrojových dat

Nejčastěji používané cenové mapy vycházejí buď z cen inzerovaných na realitních serverech nebo cen v katastru nemovitostí. Cenová mapa založená na inzerovaných cenách vychází z cen, které jsou sice inzerované, nicméně nikdo už neví, jestli se rovnají také cenám prodejním. Ve většině případů tomu tak není a výsledná mapa je tedy zkreslená. Nemovitost se často po vyjednáváních se zájemci prodá za nižší cenu, většinou se jedná o pár procent, ale někdy může jít i o desítky procent. Spíše výjimečně se cena může i navýšit. Cenová mapa podle katastru nemovitostí je už přesnější. V katastru nemovitostí jsou ceny, které byly zapsány do kupní smlouvy a uhrazeny. Problémem je ale srovnávání stejných nemovitostí. Z katastru nevyčtete, co všechno danou cenu ovlivnilo. A cenu ovlivňuje spousta parametrů – v jakém stavu byt je, jestli na něm nevázne nějaké břemeno, jak rychle majitel byt potřebuje prodat atd. 

Oblíbené jsou také cenové mapy pozemků. Tato mapa vám říká, kolik stojí metr čtvereční pozemku v dané lokalitě.   Problém je, že dva sousedící pozemky stejných rozměrů můžou mít naprosto rozdílnou cenu. Jeden může být dokonalý stavební pozemek, druhý může být velmi nerovný, podmáčený či přes něj vedou dráty vysokého napětí. Je tedy důležité správně analyzovat a třídit data, ne je pouze zprůměrovat.

Čtěte také:  Jak na rekonstrukci bytu? Svěřte ji profesionálům

Kde mapu seženeme a můžeme jí vůbec věřit?

Cenové mapy dnes nabízí několik firem. Stačí zaplatit poplatek a stáhnout si aplikaci, ve které naleznete danou lokalitu a aktuální ceny nemovitostí v ní. Existují ale také cenové mapy zdarma, které naleznete jako jednoduché aplikace na internetu. Samozřejmě se jednotlivé mapy liší svojí kvalitou a zpracováním. Výpovědní hodnota mapy záleží na kvalitě jejího zpracování. Ale i ty nejlepší mapy můžou jen těžko sloužit jako jediný zdroj k správnému odhadu ceny nemovitosti. K určení ceny je potřeba vzít v úvahu veškerá kritéria, která ji mohou ovlivnit. Pokud nechcete prodejní cenu nastavit špatně a prodat nakonec nemovitost pod cenou, doporučujeme k odhadu ceny přizvat odborníka. Ten dokáže nakombinovat údaje z více zdrojů (cenová mapa, katastr, inzerce, databáze realitní kanceláře atd.) a především díky svým zkušenostem s danou lokalitou správně vyhodnotit veškerá kritéria.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner