Jaro je ideální období pro mytí oken. Jak je vyčistit účinně a rychle?

Pokud si říkáte, že je nejvyšší čas na čištění oken, možná vám přijde vhod několik tipů, díky kterým si můžete tuto nepříliš zábavnou práci usnadnit. Aktuálně totiž máte více možností, jak na to.

Přípravky na čištění oken

Přípravky na čištění oken si dnes můžete pořídit v širokém sortimentu produktů. Výhodněji si je lze zakoupit s XXXlutz kupóny, nicméně důležitější než pořizovací cena je kvalita. Zatímco u mírně zašpiněných oken postačí i vlažná voda, která by měla mít optimálně teplotu okolo 30 °C, u větších nánosů už budete potřebovat kvalitní čisticí prostředek. Někteří lidé sice používají saponát na mytí nádobí, který odmašťuje a účinně zbavuje špíny, ale pořídit si lze i speciální přípravky na mytí oken. Ty nejenže sklo perfektně vyčistí, ale také rychle schnou a na povrchu vytvoří podmínky, jež odpuzují nečistoty a mají vliv i na rychlejší stékání dešťové vody. Může se tedy jednat o nejlepší řešení.

Nezapomeňte na okenní rámy

Pokud se už pustíte do mytí oken, rozhodně byste neměli zapomínat na okenní rámy. Obvykle se totiž právě na nich drží nejvíce špíny. Přesto se většina lidí soustředí především na samotná skla. Okenní rámy nicméně mohou mít vliv na to, jak okna těsní či netěsní, takže byste je měli vyčistit před příchodem chladných měsíců. Také na ně můžete využít čisticí přípravek, který stačí nanést na vlhký hadřík, rámy jím důkladně setřít a nakonec opláchnout čistou vodou. Můžete si ale jednoduše vyrobit i domácí přípravek na okenní rámy. Stačí je posypat trochou jedlé sody, polít peroxidem vodíku, nechat maximální tři minuty působit a poté jen otřít houbičkou nebo hadříkem.

Vyplatí se robotičtí čističi oken?

V současné době už vlastně ani okna mýt nemusíte, protože si lze pořídit robotické čističe oken, kteří pracují za vás. Umýt přitom mohou nejen okna, ale také další skleněné povrchy. Pracují totiž jak ve svislé poloze, tak na šikmých plochách. K ovládání slouží dálkové ovladače, ale využít lze i přednastavené módy. S robotickými čističi není mytí oken tak namáhavé, obsluha je snadná a navíc není třeba uklízet věci okolo oken, protože nenacákají. Musíte ovšem počítat i s některými negativy. Předně vás může odradit vyšší pořizovací cena, protože i nejlevnější zařízení stojí přes 5 000 Kč. Navíc se musíte smířit s tím, že umyjí pouze skla, takže mytí okenních rámů zůstane na vás.

Čtěte také:  Jak na výběr vstupních dveří do bytu?

Několik tipů na závěr

Při čištění oken by venku neměla panovat ani přílišná zima, ani přílišné horko, neboť pak nedosáhnete takových výsledků (pokud např. voda na okně rychle schne, vytváří se šmouhy). Proto představuje ideální období právě jaro. Pokud se rozhodnete pro ruční čištění, nemělo by vám chybět náležité vybavení, mezi které patří kvalitní stěrky a hadříky z mikrovlákna. Pamatovat byste měli i na to, že záleží na směru, jakým okna myjete. Mycí prostředek je vhodné nanášet krouživými pohyby a stěrkou následně přejíždět po skle zleva doprava nebo shora dolů. Poté byste měli hadříkem leštit povrch opět krouživými pohyby či tahy shora dolů. Pak na oknech nezůstanou žádné šmouhy.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner