Jarní květiny na balkón i do bytu. Modřence jsou na pěstování snadné a kvetou dlouhé týdny

Modřence, také známé svým latinským názvem Muscari, jsou jednou z prvních cibulovin, které na jaře kvetou. Pro jarní truhlíky a misky jsou ideální volbou – potěší vás blankytně modré hrozny květů i snadnost pěstování.

Modřence umí překvapit

Věděli jste, že tito elegantní zástupci jarních cibulovin symbolizují pokoru a skromnost? To proto, že když chcete modřence obdivovat, musíte na kolena, protože jejich maximální výška je kolem 15 cm.

Oficiální vědecké označení Muscari zní mnohem sofistikovaněji. Toto označení vychází z řeckého slova pro pižmo, protože některé druhy vydávají aroma podobné pižmu.

Známe asi čtyřicet druhů modřenců, ale nejznámější je Muscari armeniacum, tedy Modřenec arménský.

Přes označení modřenec nejsou všechny druhy modré. Některé jsou nachové, růžové či bílé, nebo dokonce dvoubarevné. Tyto oblíbené malé cibuloviny se původně vyskytovaly v oblasti Středozemního moře, ve Střední Asii a na Kavkaze. Patří mezi tradiční cibuloviny – cibulky modřence byly k dostání už v roce 1596. Tehdy stály v přepočtu 4,50 eur za cibulku.

Jak modřence pěstovat?

Na začátku jara už je pozdě na to sázet cibulky modřenců, protože by už nestačily vykvést. Není ale žádný problém si koupit květináč se vzrostlými cibulkami s nasazenými květy.

Modřence můžeme ponechat v původním květináči, tím ale mnoho parády neudělají. Proto je osadíme do truhlíků nebo misek. Nejlépe se jim daří v dobře propustném substrátu, proto nezapomeňte v nádobách na spodní vrstvu dobré drenáže. Nádoby umístíme na slunné nebo polostinné místo.

Průběžně zaléváme, ale nenecháváme rostliny stát ve vodě. Díky tomu, že modřenec, stejně jako všechny ostatní cibuloviny, čerpá všechnu potřebnou výživu z cibulek, není nezbytně nutné je přihnojovat, postačí kvalitní substrát.

Modřence jsou vhodné i k řezu, ve váze vydrží zhruba 5 dní.

Co s modřenci po odkvětu?

Modřence kvetou v březnu až květnu. Po odkvětu listy začnou postupně žloutnout. Je důležité je neostříhat, protože se právě v tomto období z listů postupně stahují živiny do cibulek. Tak získají sílu pro kvetení v příštím roce. Až listy zcela uschnou, jsou cibulky připraveny pro přezimování na suchém místě. Na podzim je pak můžete znovu zasadit, abyste se příští jaro opět mohli těšit z jejich květů.

Čtěte také:  Tři tipy, jak z koupelny vytvořit příjemné relaxační prostředí

Modřence také můžete po odkvětu rovnou zasadit venku a v tomto případě nemusíte čekat, až cibulky zatáhnou a budou bez listů. Ve volné půdě se budou modřence rychle rozrůstat a každým rokem jich budete mít více a více. Snadno se rozmnožují také semeny, ale musíte počítat s tím, že v tomto případě pokvetou nejdříve až napřesrok, až cibulky zesílí.

Co radí floristé?

  • Pokud si chcete užívat i vůni modřenců, určitě si vyberte jeden z těchto druhů: Muscari aucheri „Blue Magic“, Muscari armeniacum „Blue Spike“, Muscari botryoides „Album“ nebo Muscari macrocarpum „Golden Fragrance“. Většinu druhů (nejčastěji se používá Muscari armeniacum) lze pěstovat v květináčích.
  • Pokud chcete dosáhnout skutečně atraktivního barevného efektu, vysázejte skupiny zhruba po 25 cibulkách modřence blízko sebe.

Log in with your credentials

Forgot your details?