Jaké vybrat ložní prádlo. Průvodce různými typy ložního prádla

Stav našich ložnic a především našich postelí a ložního prádla je hlavním přispěvatelem ke kvalitě spánku, který každou noc dostáváme.

Promluvte si s jakýmkoli interiérovým designérem a on vám řekne to samé – při výběru postele a ložního prádla by se nemělo šetřit. Je to ekvivalent toho, kdy se asi 8 hodin denně oblékáte do nepadnoucího, poškrábaného nebo obnošeného oblečení a očekáváte, že budete ve špičkové formě.

Jak již bylo řečeno, svět lůžkovin je docela rozsáhlý a plný tolika terminologie a žargonu, že může být pro netrénované mezi námi lehce matoucí. Pokud jste někdy byli zmateni tím, že nerozumíte tomu, co přesně znamená počet vláken nebo jaké jsou nejlepší typy materiálů pro prostěradla, čtěte dále.

1. Jak vybrat správnou přikrývku a polštáře pro vaše ložní prádlo

Než začnete vybírat luxusnější povlečení a doplňky, zamyslete se nad základy vaší postele. Postel není postel bez peřiny nebo dokonale padnoucích polštářů . Navíc asi po 10 letech používání bude možná potřeba vaši přikrývku vyměnit. Vyberte si přikrývku vhodnou do vaší ložnice. Přemýšlejte o tom, zda v ložnici topíte a jak je vám a vašemu partnerovi v posteli teplo nebo zima.

Konstrukce peřiny a plášť jsou dva další faktory, které je důležité vzít v úvahu. Prošívané a přepážkové stěny (stěny z látky, které vytvářejí oddělené komory v přikrývce) jsou nejlepším způsobem, jak udržet tvar přikrývky a teplo.

Polštáře by měly být dostatečně měkké, aby byly pohodlné, ale zároveň dostatečně pevné, aby poskytovaly vhodnou oporu vaší hlavě, krku a ramenům. Test, jak zjistit, zda je čas vyměnit polštář, je položit si ho na nataženou paži – pokud se neohne a spadne, je čas na nový.

2. Jak vybrat nejlepší počet nití pro vaše ložní prádlo

Po pravdě řečeno, většina z nás pravděpodobně neví, proč bychom se tím měli tak zabývat nebo proč vyšší je zjevně lepší. Co tedy znamená počet nití, pokud jde o ložní prádlo? Počet nití měří jemnost látky počítáním počtu nití na čtvereční palec. Často se používá jako měřítko kvality, ale může být zavádějící, protože vysoký počet nití může zahrnovat kroucené nitě dvojité příze. Kvalita ložního prádla bude záviset na jemnosti příze a také na kvalitě tkacích a dokončovacích procesů. Jako vždy jde více o kvalitu než kvantitu.

Čtěte také:  Jaký podklad ploché střechy vyhovuje požadavkům pro instalaci fotovoltaiky?

3. Jak vybrat nejlepší materiál pro prostěradla

Většina materiálů ložního prádla obvykle spadá do kategorií bavlna, hedvábí nebo len což jsou všechno přírodní vlákna, která jsou prodyšná, a tak pomáhají regulovat tělesnou teplotu. Mají však specifické funkce, o kterých můžete rozhodnout podle svých osobních preferencí. Prostěradla z egyptské bavlny jsou pak dlouhodobě brána jako to nejkvalitnější, co si můžete pořídit. 

Pokud chcete super lesklé vlasy a hydratovanou pokožku – to znamená méně vrásek – pak se rozhodněte pro povlečení vyrobené z hedvábného materiálu. A nebojte se, pokud nejste příznivci lesklého provedení – stejně jako u většiny lůžkovin jsou polštáře a přikrývky plněné hedvábím také dodávány s bavlněnými povlaky.

Pro příznivce uvolněného, ​​zabydleného vzhledu, by nejlepším ložním materiálem byl čistý len. Nebuďte nervózní – údržba je méně náročná, než byste si mysleli. Stejně jako při nošení lněného materiálu, stačí přijmout jeho méně vyžehlený vzhled, ale po několika praních bude měkčí a měkčí a bude se v něm cítit skvěle.