Jaké budou v roce 2022 trendy v bydlení?

Trendy v bydlení se neustále vyvíjejí a rok 2022 nebude výjimkou. Chcete-li mít domácnost dle poslední módy, náš dnešní článek by vám neměl uniknout. Podíváme se v něm na materiály, barvy, vzory i ekologii.

Do trendů výrazně promluví aktuální růst cen

Začneme tou méně příjemnou realitou příštího roku. Rostoucí ceny nemovitostí, úvěrů i energií se začínají výrazně promítat do rozpočtů mnoha rodin. Z toho důvodu bude v trendech roku 2022 jasně patrná zvýšená poptávka po levnějších řešeních.

Po období hojnosti tedy čeká návrhy interiérů obrat o 180 stupňů a cena výrobků u velké části spotřebitelů bude hrát hlavní roli, kvalita půjde stranou.

To současně znamená, že spotřebitelům preferujícím kvalitní zpracování se bude hůře vybírat. Nabídka tohoto sortimentu se dočasně zúží a doba čekání na produkty vyšší střední třídy se značně prodlouží.

Do trendů se bude stále více promítat tlak na udržitelnost

Rostoucí důraz na ekologii sledujeme napříč všemi obory. Bydlení není výjimkou a tento tlak se ještě zvýší s rostoucími cenami energií. Bytové domy, které ještě nejsou zateplené, ve velkém budou tento deficit dohánět. Bydlíte-li tedy ve starším bytě, připravte se na výměnu oken a práce na nové fasádě. Případně tento krok neváhejte iniciovat na schůzce bytového družstva či SVJ.

Nezapomeňte ani na úsporná řešení uvnitř svého bytu. Utěsnění interiérových a vchodových dveří, odrazové folie za radiátory a nákup nových úsporných spotřebičů. To vše jsou investice, které se vám při rostoucích cenách elektřiny a plynu jednoznačně vyplatí. Ekologie bude v bytech hrát nejen v roce 2022 stále významnější roli.

Pastelové barvy, jednoduché vzory

Téma udržitelnosti neopustíme ani v dalších designových trendech příštího roku. Tlak na udržitelnost se dostává opravdu všude a stranou nezůstaly ani trendy v barvách. Zde se upouští od agresivních syntetických barviv, díky kterým je možné docílit sytých barev v libovolném odstínu. Trendem jsou pastelové barvy. Na první pohled mohou působit jako vybledlé. To je kvůli tomu, že tónu je docíleno přírodními barvivy, případně menším množstvím barviv syntetických. Tento trend však bude aktuální minimálně několik dalších let nejen v bytovém designu.

Čtěte také:  Pět tipů pro útulnější ložnici a lepší spánek

Méně výrazné barvy proto budou doplňovat zajímavé vzory a kontrastní černá barva. Velkým trendem tedy budou například pastelové a zemité barvy v kombinaci s černým kovem – na nábytku, spotřebičích, či dokonce na dřezu a vodovodních bateriích.

Zdroj: czech-designers

Napsat komentář