Jak zvládnout jarní úklid koupelny

Spolu s příchodem jara čeká většinu z nás velký úklid celé domácnosti. Prostory koupelny a toalety nejsou žádnou výjimkou a jejich úklid má navíc svá pravidla. Na vanách, umyvadlech, toaletách nebo sprchových koutech mnohdy bývají povrchy, které vám údržbu mohou usnadnit, ale nešetrným zacházením a špatně zvolenými čisticími prostředky je můžete poškodit. Abyste úklid zvládli co nejpohodlněji, vyzkoušejte osvědčené tipy a triky odborníků.

Než se pustíte do úklidu

Pokud se pouštíte do úklidu celé domácnosti, nechte si koupelnu a záchod nakonec. Vyhnete se tak tomu, že si je opětovně zašpiníte například při vylévání vody po vytírání. Zároveň v tomto případě dbejte opatrnosti. Nikdy byste do vany nebo záchodu neměli vylévat špinavou vodu po vytírání podlahy. „Taková voda může obsahovat hrubé nečistoty, například malé kamínky, které mohou poškrábat a narušit povrch, proto by odpadní voda obsahující takové nečistoty neměla přijít do toalety a už vůbec ne vany. V případě vany totiž kromě rizika poškození povrchu riskujete i zanesení odpadu,“ upozorňuje za značku Jika Libor Žák, vedoucí centra produktového vzdělávání Laufen CZ.

Jak na úklid v koupelně

Při úklidu koupelny postupujte stejně jako v jiných místnostech od shora dolů. Začněte u horních poliček a postupujte dále. Na úklid koupelnového nábytku vám bude bohatě stačit vlhký měkký hadřík. „Určitě není dobré sáhnout po abrazivních a agresivních čisticích prostředcích. Ty by mohly povrch nábytku poškodit. Pokud nebude stačit čistá voda, můžete použít trochu mýdla,“ doporučuje Libor Žák. Na závěr nezapomeňte nábytek vždy utřít do sucha, aby nezůstal mokrý. Než do něj vrátíte všechny předměty, nezapomeňte je omýt od prachu a usušit.

Agresivní a abrazivní čisticí prostředky byste neměli používat ani na další koupelnové vybavení, ať už umyvadla, vany nebo sprchové kouty. Keramiku snadno vyčistíte mýdlovou vodou a doleštíte vlhkým hadříkem. Řada výrobků navíc disponuje povrchovou úpravou, která vám úklid značně zjednoduší. „Značka Jika využívá u umyvadel a toalet povrchovou úpravu Jika Perla, která odpuzuje vodu a zabraňuje tomu, aby se na vybavení vytvářel vodní kámen. U sprchových koutů a skleněných zástěn pak máme úpravu Jika Perla GLASS, která zabraňuje vznikání map,“ uvádí Libor Žák. Pokud byste však použili agresivní prostředky, mohli byste povrchy poškodit a dále by svou funkci neplnily.

Čtěte také:  Zkušenosti průměrného člověka: S aplikací MP Home na vlastní kůži

Dalším krokem při úklidu jsou nablýskané baterie. I zde je důležité zvolit správný postup úklidu. Vyhněte se prostředkům, které obsahují chlór, ten je totiž natolik silný, že by je mohl poškodit. Ideální je nastříkat jemný čisticí prostředek na hadřík, studenou baterii lehce očistit a následně usušit. Vyhněte se přímému stříkání na baterii, aerosol může proniknout do dutin a zde krystalizovat. Pokud není natolik špinavá, můžete ji otřít pouze vodou a suchým hadříkem vyleštit.

Na závěr úklidu v koupelně se pusťte do stírání podlahy. Pozornost si zde zaslouží spáry. Pokud jsou zašlé, hravě si s nimi poradíte s kartáčkem a šetrnými bělícími prostředky.

Hygienicky čistá toaleta

Možná vás to překvapí, ale i úklid toalety má svá pravidla a je jednoduché ji špatným zacházením zbytečně poškodit. Zcela zapomenout byste měli na prostředky, které obsahují chlór, který naruší povrch mísy a následně zde dochází k usazování močoviny. Na všechny toalety s glazovaným nebo smaltovaným povrchem nepoužívejte přípravky s obsahem kyseliny fluorovodíkové nebo hydroxidu sodného a ani běžné WC gely byste neměli nechávat působit déle než 10 minut. Agresivní chemické prostředky pak nepoužívejte ani na sedátko. Jejich vlivem by totiž mohlo změnit barvu a značně by se mohla snížit jeho životnost. Pokud necháváte prostředky v míse nějakou dobu působit, nikdy toaletu nezavírejte, i tak by ke změně barvy sedátka mohlo dojít.

Na závěr jedna rada. Na údržbu používejte vždy jen prostředky určené pro daný povrch. Ve většině případů si pak zcela vystačíte s mýdlovou vodou.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?