Jak ušetřit ty neustálé výdaje za energie?

Spoříte a každou korunu před utracením dvakrát otočíte v ruce? Abyste snížili své výdaje, můžete podniknout spoustu kroků. Investovat do úsporných zářivek, splachovat toaletu dešťovou vodou anebo si na střechu nechat nainstalovat fotovoltaiku. Dneska jsme si pro vás proto připravili několik tipů na to, jak ušetřit doma za energie při každodenních činnostech.

Svítíte? A je to nutné?

Při pobytu doma si hlídejte, zda zbytečně nesvítíte v ostatních místnostech, které jsou prázdné. Může se vám to zdát jako banalita, ale zbytečně platíte za něco, co nevyužíváte. Kontrolou osvětlení ušetříte nemalé částky. Mějte to na paměti i když sledujete televizi a máte rozsvíceno velké světlo. Raději zainvestujte do malé lampy, kterou můžete mít rozsvícenou i při sledování TV, ale nebude vám žrát tolik energie.

1 2
Zdroj obrázku: Mintr / Shutterstock.com

Světelná výzdoba a jak na ni ušetřit

Milujete Vánoce a světýlka na vánočním stromku jsou pro vás nutností? Neříkáme vám ať je vyhodíte do koše, ale nepřehánějte to s nimi. Sviťte stromečkem a dalšími světýlky pouze v případě, že se nacházíte v jejich blízkosti. Kdykoliv odejdete z domu tak světýlka důkladně zhasínejte. A rozhodně je nikdy nenechávejte svítit přes noc.

Nejenom kvůli ušetřeným financím, ale také z bezpečnostních důvodů. Pokud potřebujete v zimě nasát pořádnou vánoční atmosféru, vyrazte na vánoční trhy, skvělé jsou například vánoční trhy v Olomouci, ale za zmínku samozřejmě stojí i nedaleké Brno a ani výlet do Prahy na trhy není úplně od věci.

Zkuste nepečené pokrmy

Milujete vaření a pečení? Jednou z věcí, při které vám peníze zbytečně odchází z kapsy je vaření v hrncích bez pokliček. Samozřejmě nemáme na mysli pokrmy, které celou dobu mícháte abyste je nepřipálili. Spíše se jedná o případy, kdy vaříte vodu na těstoviny a knedlíky. Věděli jste, že bez pokličky vypotřebujete až třikrát více energie?

Čtěte také:  Za nájem bytu zaplatíme více. Co cenu aktuálně ovlivňuje?

Začněte tedy vařit s pokličkou a šetřete i při vaření. Za zkoušku také stojí příprava syrových pokrmů. Ty jsou v posledních letech velmi módní a rozšířené a říká se jim raw pokrmy. Při jejich přípravě totiž nebudete žádný sporák potřebovat. A když už jsme se v předchozím odstavci zmiňovali o Vánocích, víte, že i cukroví lze připravit bez pečení? Ano, máme na mysli výtečné recepty na raw vánoční cukroví. Rozhodně je vyzkoušejte.

Poloprázdná pračka a myčka

Perete často, ale malé množství prádla? A co myčka? Zapínáte ji každý den, ale je poloprázdná? Abyste snížili spotřebu, začněte pračku pořádně plnit a vyhněte se praní na 90 °C, které je ekonomicky nevýhodné a perte na 60 °C. Prádlo bude vypráno stejně dobře a vy navíc ušetříte. V případě mytí nádobí v myčce se zamyslete nad tím, zda je pravidelné zapínání poloprázdné myčky opravdu nezbytné. Jestliže máte málo nádobí, investujte raději do dalších kousků. Vyplatí se vám to totiž mnohem víc než zbytečné plýtvání vodou.

2 1
Zdroj obrázku: Syda Productions / Shutterstock.com

Ledničku pravidelně odmrazujte

Ušetřete i díky správnému zacházení s vaší ledničkou. V první řadě byste si měli pořídit takovou, která se pohybuje v energetické třídě začínající písmenem A. V případě, že máte ledničku, která nedisponuje samoodmrazovací funkcí, postarejte se o její odmrazení vy, a to v pravidelných intervalech. Zároveň se zaměřte i na to, jak se k lednici chováte.

Otevírejte ji co nejméně a vždy si dopředu rozmyslete pro co vlastně jdete. Pravidelné otevírání dvířek a koukání dovnitř zbytečně zvyšuje její potřebu. Stejné to je i v případě uchovávání potravin. Do lednice vždy vkládejte hotové pokrmy až ve chvíli, kdy jsou studené.

Dodržováním výše zmíněných doporučení ušetříte a budete zároveň i ohleduplní k životnímu prostředí. Ušetřené peníze za energie pak můžete investovat nebo se rozmazlit a dopřát si něco, co vám udělá radost.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner