Muškáty, fuchsie, bylinky. Poradíme, jak správně zazimovat květiny pěstované na balkóně

Po celé léto jsme na balkónech měli květiny a bylinky. Péče o balkónové květiny závisí na počasí, proto je důležité květiny správně připravit na zimní a chladné měsíce.

Při zazimování musíme dbát na potřeby jednotlivých rostlin, nelze vycházet tedy z jediného návodu na všechny balkónové rostliny.

Muškáty

Tyto rostliny obsahují mnoho vody, proto se zazimováním právě těchto rostlin neotálejte, mrazy by rostlinu výrazně poškodily. Důležité je rozlišit dva druhy muškátů, pnoucí a vzpřímené. Muškáty vzpřímené vyndáme z truhlíku a zabalíme do pár vrstev novin. Květinu nemusíme seřezávat, pouze uložit zabalené na chladné a stinné místo, ideálně do sklepního prostoru. Muškáty pnoucí ponecháme v truhlíku a uložíme na chladné a světlé místo. Ideální teplotou pro zazimování je rozmezí 5-10 stupňů. Pokud v domě nemáte sklep, můžete květiny uložit do chladné chodby. Během zimy dodávejte trochu vláhy, postačí jedno zalití týdně. Do konce jara květiny nehnojte, pravidelně kontrolujte a na jaře vytáhnete zdravé květiny.

Fuchsie

Tyto krásné květiny snesou nízké teploty, nesmí jen zmrznout. Fuchsie před zazimováním seřízneme, lépe se budou ukládat a řez jim prospěje. Během zimních měsíců fuchsie nehnojíme. Květiny můžeme uložit do chladného sklepa, či je ponechat za oknem. Pozor jen na teplotu, která by neměla překročit 10 stupňů. Na jaře rostliny otužujte a můžete také začít s řízkováním rostlin.

Bylinky

Některé bylinky přežijí zimní měsíce i v kuchyni, kde mohou být neustále při ruce. Mezi tyto bylinky řadíme bazalku, kerblík, řeřichu, petržel, rozmarýn, pažitku, petrželku a meduňku. Máta, tymián, bazalka a citronová tráva potřebují zazimovat a uklidit na světlé a chladné místo. Pokud nemáte místo uvnitř bytu, můžete bylinky ponechat na balkóně. Je potřeba truhlíky správně obalit izolantem, například polystyrénem, starým vlněným svetrem či dekou. Truhlíky můžete vložit do velké bedny, kterou vyplňte listím či dřevinou.

Čtěte také:  Jak otevřít zamčené a zabouchnuté dveře?

Pro všechny rostliny je důležité, aby nezmrzly. Ideální teplotou pro zazimování je rozmezí 5-10 stupňů. Jak již bylo řečeno, některé bylinky přežijí i na balkóně, musí se však správně přikrýt.

Log in with your credentials

Forgot your details?