Jak správně vybrat OSB desky?

Tvarová stálost, ohebnost, pevnost v tlaku i tahu, ale také voděodolnost, přijatelná cena a jednoduchá montáž – pestrá paleta skvělých vlastností právem katapultovala OSB desky na přední příčky pomyslného seznamu nejoblíbenějších stavebních materiálů. Jak ale postupovat při výběru konkrétní varianty? Pokud si s hledáním ideální „oriented  strand board“ nevíte rady, držte se tohoto  návodu.

Co jsou OSB desky

V minulosti (a čas od času i dnes) se o OSB deskách hovořilo jako o „dřevoštěpkových“, dané označení však bylo zavádějící – nevyrábí se z dřevní štěpky, ale z jiného typu třísek (jsou placatější, větší a mají stejný rozměr).

Potřebnou tuhost a pevnost získávají OSB desky díky kombinaci odlišně orientovaných vrstev. Pro povrchovou vrstvu je typická orientace třísek souběžně s delší hranou, pro vnitřní vrstvu pak příčná orientace.

OSB desky jsou obvykle dostupné v tloušťkách od 6 do 25 mm a ve čtyřech základních provedeních.

  • Pro různorodé účely v interiéru a suchém prostředí jsou určeny desky s označením OSB/1.
  • Jako nosný prvek v suchém prostředí můžete použít desky označené jako OSB/2. Stejný účel použití, avšak i ve vlhkém prostředí, deklarují desky typu OSB/3.              
  • Chystáte-li se desky více zatížit a eventuálně použít ve vlhkém prostředí, zvolte variantu OSB/4.

Uvedená označení však kritéria výběru neuzavírají. Budete si moct vybrat mezi kolmou či rovnou hranou (označení RH), perodrážkou (P+D), perodrážkou na všech stranách (PD4) a broušenou variantou.

Který typ OSB desek je vhodný pro podlahy?

Desky s označením OSB/3 mohou ve venkovním prostředí nahradit terasová prkna. Jaký typ ale zvolit, když se z OSB desek rozhodnete realizovat podlahu? Pokud se bude nacházet v místnosti s běžnou vlhkostí vzduchu, bez obav sáhněte po variantě OSB/2. Ve vlhčích prostorách se opět vyplácí sázka na desky typu OSB/3.

Napsat komentář