Jak správně pečovat o přikrývky a polštáře

Všichni se rádi kvalitně a také pohodlně vyspíme. Kromě povlečení a prostěradla je důležité vybrat si kvalitní přikrývky a polštáře. Tato investice se vám vyplatí. Pak se ale o ně také musíte dobře a správně starat.

Volba materiálu

Lůžkoviny z peří je nutné pravidelně větrat, nejlépe ve stínu, aby na přímém slunci tuk v peří nežlukl, nebo při mrazu. Tím se dokonale zničí roztoči a obnoví příjemná svěžest. Přikrývky a polštáře z dutého vlákna jsou vhodné pro alergiky, protože se v těchto vláknech nezachycuje tolik prachu a roztočů. Lépe se také lůžkoviny větrají, protože nejsou těžké. Zvládnete je navíc vyprat v klasické pračce. Antialergické a antibakteriální přikrývky a polštáře, které disponují certifikátem Öko-Tex Standard 100, zaručují zdravotně nezávadné produkty prvotřídní kvality.

Ráno po probuzení vyvětrejte lůžkoviny

Po probuzení přikrývky a polštáře vyvětrejte. V ustlané posteli se množí a zadržují roztoči, pokud postel ustelete hned po probuzení. Vyvětráním se zbavíte vyšší teploty a přebytečné vlhkosti lůžkovin. Nezastýlejte proto přikrývky a polštáře ihned po tom, co vstanete z postele. Přehoz brání větrání a v peřináči se vlhkosti také nezbavíte. Pokud chcete ustlat postel, zastýlejte vyvětrané peřiny.

Vhodný interval praní

Praní přikrývek a polštářů není sice nutné tak často jako povlečení, ale určitě na to nezapomínejte. Přikrývky a polštáře jsou povlečením chráněny před znečištěním, přesto je nutné je minimálně dvakrát do roka vyprat. Při praní přikrývek a polštářů záleží především na materiálu. Je dobré se řídit instrukcemi výrobce na štítku.

Jak prát přikrývky a polštáře

Přikrývky a polštáře perte samostatně a pračku plňte jen z jedné třetiny jejího objemu. Přikrývky i polštáře totiž nasají velké množství vody a při přeplnění pračky by se lůžkoviny špatně vypraly a mohly by se poškodit. Po vyprání nechte přikrývky a polštáře důkladně proschnout. Aby si polštáře zachovaly původní tvar, ty naplněné polyesterovými neboli dutými vlákny perte minimálně na 60 °C. Při této teplotě totiž umírají všichni nežádoucí roztoči, kteří škodí vláknům i vašemu zdraví.

Čtěte také:  Proč při zateplování zvolit šedý polystyren?

Další doporučení během praní

Perte vždy alespoň dva polštáře najednou, aby byla pračka vyvážená. Spusťte prací cyklus a pak máchaní třikrát zopakujte. Opatrní buďte při ždímání. Zvolte program, který je šetrnější a nechávejte ždímání běžet déle než minutu. Výplň z dutých vláken by se jinak mohla poškodit a polštář by také ztratil svůj tvar. Polštáře nechte vždy dobře vysušit. Pokud používáte sušičku, doporučujeme nastavit nižší teplotu. Vysoká teplota sušení může umělá vlákna poškodit. Pro nadýchané polštáře vložte do sušičky dva tenisové míčky v bílých ponožkách.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner