Jak správně pečovat o obývací stěnu a sestavu

Obývací stěna je noční můra mnohých z nás, kteří už něco pamatujeme. V minulosti jsme bývali zvyklí na masivní, těžké obývací stěny, které většinou zaplnily velkou část pokoje a na nic jiného už nezbývalo moc místa. Těmto stěnám už ale dávno odzvonilo. Moderní styly designu směřují k lehké, vzdušné eleganci a hlavně praktickému využití, které je ale zároveň také líbivé na pohled, působí příjemně, vkusně a vytvoří pohodlnou a útulnou atmosféru nejen pro ty, kteří v bytě bydlí, ale i pro ty, kdo přijdou na návštěvu.

Jaký je rozdíl mezi obývací stěnou a obývací sestavou?

Tyto dva termíny se často zaměňují. Většinou jsme zvyklí je používat jako synonyma. Je mezi nimi ale podstatný rozdíl. Obývací stěna se vyrábí a prodává jako kompletní sada, v níž jednotlivé kusy k sobě ladí, navzájem se doplňují a jeden bez druhého nemůže fungovat. Taková sestava se standardně skládá z televizního stolku, poliček a nějakých skříněk. Obývací sestava naproti tomu nabízí možnost zkombinovat si jednotlivé tyto položky jednotlivě podle toho, jak se vám to zrovna hodí a co momentálně potřebujete. Může se stát, že už máte například televizní stolek a skříňky, které jenom potřebujete doplnit o nějaké poličky. Ty si můžete samostatně přikoupit a vytvořit si tím vlastní kompletní obývací sestavu.

Čištění obývací stěny

Obývací stěny bývají vyrobeny většinou ze dřeva. Zejména ty, které jsou již trochu staršího data. Pro modernější stěny se často používají lehčí a levnější materiály, jakou jsou dřevotřísky. Ale i o takové stěny je nutné se čas od času starat. Dřevo je materiál, který se lehce opotřebí, a tak občas neuškodí, věnovat údržbě obývací stěny nějaký čas.

Stírání prachu

To je asi rutinní údržba v každé domácnosti. Po otření prachu je ale dobré nábytek umýt vlhkým hadříkem, vysušit a po osušení třeba i naimpregnovat pomocí nějakého vosku nebo oleje na dřevo. Budete se divit, ale váš nábytek i po tak zdánlivě všední údržbě výrazně ožije.

Čtěte také:  Kupujete nemovitost od developera? Ověřte důvěryhodnost ještě před podpisem smlouvy

Údržba lakovaného nábytku

U nábytku, který už je opatřený lakovanou vrstvou, je dobré po setření prachu odstranit případné mastné skvrny nebo nečistoty. Na tyto věci je vhodné použít mýdlovou vodu s pár kapkami citrónové šťávy. Rozhodně se nikdy nesnažte odstraňovat nečistoty z lakovaného nábytku nějakým hrubým kartáčem. Poškodíte si nátěr a nábytek už nebude tak pěkný.

Zdroj obrázku: Daniel Jedzura / Shutterstock.com
Zdroj obrázku: Daniel Jedzura / Shutterstock.com

Oživte si starou obývací stěnu

Jestli vám starší nábytek ve vašem obývacím pokoji připadá fádní, nemusí být hned nutné spěchat do obchodu a utrácet tisíce za novou stěnu. Mnohdy stačí jen drobná estetická úprava a váš pokoj chytí úplně nový nádech. Jednou z variant může být nový barevný nátěr vaší stěny. V takovém případě je ale nutné nábytek rozebrat, natřít, složit zpátky, a to už vyžaduje nějaký čas, úsilí i peníze. Snadnějším řešením jsou nové dekorace. Odstranění starých knih, porcelánových sestav a podobných doplňků získáte prostor pro nové, možná vkusnější dekorace. Velmi příjemným oživením každé obývací stěny jsou zelené květiny. Dodají vašemu pokoji příjemný nádech svěžesti a pohodlí.

Dominanty pokoje

Obývací sestava je hlavním prvkem každého pokoje. Neméně důležitá je ale i sedací souprava. Sedací soupravu vybírejte tak, aby barevně i stylově ladila s obývací stěnou.

Konferenční stolek

Pokud budete vybírat nový konferenční stolek, dbejte na to, aby splňoval požadavky nejen vkusu, ale i praktické funkčnosti. Konferenční stolek by vám měl ladit do stylu celého pokoje. Je ale také otázkou, k čemu ho budete využívat. Pokud máte málo místa, ale potřebujete více prostoru, zvolte skládací konferenční stolek, který můžete v případě potřeby rozložit a získat víc odkládacího místa.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner