Jak správně nastavit pojištění domácnosti? Chyby nás stojí nemalé peníze

Odborníci radí lidem pojistit se rizika nejen v rámci vybavení domácnosti, ale také v případě pojištění samotné nemovitosti, které ovšem už řeší vždy vlastník. Mohlo by se totiž stát, že vám pojišťovna zaplatí škodu na vybavení domácnosti, ale poškozené dveře či rozbité okno již ne, protože to je součástí nemovitosti. Podívejte se také na to, zda jsou limity plnění u vašeho pojištění dostatečně vysoké. A také se ujistěte, že v případě škody vzniklé při vloupání by peníze vyplacené ze strany pojišťovny byly dostatečné na náhradu vzniklé škody

Pojištění domácnosti u pronájmu bytu

U bytu v osobním vlastnictví řeší pojištění domácnosti vlastník bytu. Jak je to v případě pronájmu? „Pojištění domácnosti by měl zpravidla vyřizovat nájemník. Takto zřízená pojistka chrání veškerý majetek v bytě, na majetek majitele se ale vztahuje předávací protokol, a je z něj pak patrné, co mu náleží. Nemá smysl sjednávat pojištění dvě, jelikož by nebylo možné čerpat dvě pojistné plnění u jedné pojistné události,“ upozorňuje Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz.

Podívejte se raději i do pojistných podmínek, jaké parametry musí splňovat zámky ve dveřích, dveře, vrata či okna, aby pojišťovna plnila maximální pojistnou částku, kterou máte ve smlouvě sjednanou. Pokud budete mít vybavení bytu pojištěno například na 500 000 Kč a budete mít jen obyčejný zámek s cylindrickou vložkou, může nastat situace, kdy pojišťovna bude plnit pouze do určitého limitu, například do 50 000 Kč. Přitom na to, aby pojišťovna plnila maximální škodu, by mohlo stačit vyměnit stávající zámek za bezpečnostní.

Vyhoví pojišťovně stupeň zabezpečení?

Některé pojišťovny také rozlišují, zda stupeň zabezpečení musí automaticky splňovat všechny zámky, dveře a vrata na vstupu do nemovitosti, anebo zda stačí, aby tento stupeň zabezpečení splňoval vstupní otvor, přes který se zloděj do domu dostal. Může totiž nastat problém v tom, že ačkoliv na vstupních dveřích máte dostatečné zajištění, zloděj se přes tyto dveře přesto vloupal. Nicméně pokud jiné dveře, např. do zahrady, mají jenom cylindrickou vložku – zatímco pojišťovna vyžaduje výhradně bezpečnostní na všech dveřích – může pak dojít ke krácení plnění.

Čtěte také:  Prodej nemovitostí v Plzni jede na plné obrátky

Při podpojištění vám může pojišťovna vyplatit jen polovinu peněz

V neposlední řadě nezapomeňte na to, zda vaše pojišťovna neuplatňuje podpojištění v rámci vybavení domácnosti. „Pokud by vybavení vaši domácnosti mělo hodnotu 750 000 Kč a pojištění budete mít uzavřené na 350 000 Kč, v případě pojistné události může pojišťovna uplatnit takzvané 50% podpojištění – tj. vyplatí vám o 50 % méně, než je vaše skutečná škoda,“ říká Michal Hrbatý.

1 komentář u „Jak správně nastavit pojištění domácnosti? Chyby nás stojí nemalé peníze“

  1. Pojištění jsou zbytečně vyhozený prachy. Od pojišťovny jsem nikdy nic nevymohl a vždy se z placení vykroutili či krátili plnění seč mohli.

    Odpovědět

Napsat komentář