Jak si zařídit ložnici a co pomůže pro lepší spánek?

Ložnice by měla být oázou klidu. Aby se v ní dobře spalo a každý den se sem rádi vraceli po náročných hodinách strávených v zaměstnání, je zapotřebí si ji zařídit nejen podle svého gusta, ale i do takové podoby, kterou schválí psychická stránka člověka. Přece jenom zdravý spánek je klíčem ke spokojenému životu a maximálnímu odpočinku. Jenže jak si ložnici zařídit tak, aby se v ní i dobře spalo?

Klíčem ke všemu je kvalitní matrace

To nejdůležitější, do čeho ve své ložnici můžete investovat je matrace. Na ní se nevyplácí šetřit, protože právě ona je klíčem ke kvalitnímu a bezproblémovému spánku. I když i kvalitní povlečení ovlivňuje to, jestli spíme jako v bavlnce bez buzení, matrace je o něco důležitějším prvkem.

Při výběru tohoto spacího společníka hraje roli mnoho faktorů. Vliv má celková hmotnost spáče, jeho věk nebo poloha, ve které většinou spí. Zatímco jedinci spící na boku ocení mít pod sebou měkčí verzi, spáči preferující spánek na zádech si lépe hoví na tvrdší alternativě matrace.

Samozřejmě to poslední slovo má sama postel, s jejímž výběrem vám pomůže test matrací na internetu nebo rady odborníků v kamenné prodejně. Matrace do ní musí dokonale zapadnout.

Méně je někdy více

Zatímco při zařizování obývacího pokoje se většinou odtrhneme z řetězů a často investujeme do zbytečných bytových doplňků, v případě ložnice bychom měli pamatovat na jedno staré známé pořekadlo, a sice že méně je někdy více. Pokud budete mít sestavou postel, položenou matraci a povléknuto do kvalitního, ideálně protiroztočového ložního prádla, nastupuje zařizování zbytku místnosti. Upusťte však od malicherností a investujte jenom do nezbytností. Čím více elementů, tím více bude věcí, které vás mohou v noci rušit nebo vám povědomě vadit.

Čtěte také:  Pojištění domácnosti je nezbytnost. Ale jak na něm ušetřit?

Zejména noční stolek by neměl být odkladištěm věcí. Jedná se o kus nábytku, který je určen pouze pro odložení drobností, jako je knížka, CBD olej pro lepší spaní nebo brýle, pokud je používáte. Stejně tak prostor pod postelí není skladištěm. Na to apeluje především staré čínské učení feng shui, jež říká, že pokud se pod postelí nachází věci, které tam nemají, co dělat, může to zabraňovat proudění energie a udržování celkové harmonie v ložnici.

Správná výmalba

Ložnice není obývací pokoj ani pracovna. Zde nemohou zdi pokrývat jakékoli barvy. Člověk si to bohužel neuvědomuje, ale barvy jsou to, co má na něj opravdu zásadní vliv. Zatímco některé barvy podněcují dobrou náladu, podporují konverzaci a pobízí dokonce chuť k jídlu, jiné v nás dokážou probudit negativní emoce, jako je například agrese. A přesně těmto odstínům, jež mají i svou „stinnou” stránku, bychom se v ložnici měli vyhnout.

Do ložnice volíme spíše uklidňující tóny, které v nás nevyvolávají žádné špatné pocity. Spíše jsou nám příjemné, oku lahodí a cítíme se v jejich přítomnosti dobře. V naší pomyslné oáze klidu se dává přednost béžovým či podobným krémovým odstínům, případně světle modré barvě, kterou se nebojte kombinovat s bílou nebo jemně šedou.

Zapojte i svůj čich

Že ložnice lahodí vašemu oku? Uspokojte ještě další smysl, a tím je čich. Nepodceňujte sílu vůní, i ty vás mohou uklidnit natolik, že v jejich přítomnosti bezproblémově usnete. Takovou moc má například levandule nebo meduňka, které se mimochodem vyplatí pít i v podobě čajů před spaním. Úspěšně totiž bojují s nespavostí, jež je bohužel poměrně často se vyskytujícím problémem často pramenícím z ustavičného a nepolevujícího stresu vyplývajícího z mnoha situací.

Do pohody nás kromě zmiňovaných bylinek dokáže svou vůní dostat i šeřík, ovšem s používáním tohoto aroma buďte opatrnější.

Napsat komentář