Právě jste si zařídili nový domek nebo byt, nábytek voní novotou a chybí už jen navrtat poličky? Taková domácí práce však může být pro příležitostného kutila docela oříškem. Jak tedy postupovat při vrtání poličky a na co si dát pozor?
Než se pustíte do práce
Jste plni odhodlání a řekli jste si, že dneska ta polička prostě bude viset. Než však vytasíte kufřík s nářadím, zastavte se. Existuje totiž hned několik faktorů, které musíte předem zohlednit. V prvé řadě se zaměřte na zeď, na kterou chcete poličku umístit. Je to právě zeď, které musíte přizpůsobit výběr hmoždinek a kotev. Co tvoří tu vaši?
- Běžné zdivo (plná cihla, tvárnice) – Do běžného zdiva je třeba použít hmoždinky o délce minimálně 50 mm. Zvolíte-li kratší, hrozí, že se polička uvolní nebo nebude držet.
- Sádrokarton – V něm vám klasické hmoždinky nebudou držet. Pro vrtání přímo do sádrokartonu se proto používají speciální hmoždinky.
- Pórobeton (např. Ytong) – Ten běžným hmoždinkám neposkytne potřebnou oporu. Proto musíte i zde sáhnout po speciálních hmoždinkách.
Nástroje, bez kterých se neobejdete
Následně přichází na řadu příprava nářadí. Pro navrtání poličky bude zapotřebí:
- vrtačka,
- šroubovák (případně aku šroubovák),
- vodováha,
- metr,
- tužka,
- vruty a hmoždinky.
Co se týče posledních dvou položek – vrut by měl být dostatečně velký, aby lehce prošel dírami, přičemž délku a průměr vrutu určuje velikost hmoždinky. V domácnostech se pak obvykle používají hmoždinky číslo 4 až 8.
Instalace poličky
Než vezmete do ruky vrtačku, nejprve si vše důkladně přeměřte. Na spodní straně police pak změřte rozpětí konzol. Následně si vyberte místo na stěně, kam chcete poličku přivrtat, a tužkou si poznačte, kde je třeba udělat díry. Pak už se můžete pustit do samotného vrtání, vrtejte vždy na celou délku vrtáku. Ten se musí shodovat s délkou vrutů a hmoždinek. Abyste měli jistotu, že budou oba otvory ve stejné výši, použijte vodováhu. Na závěr přišroubujte polici k oběma konzolám.