Jak odstranit mastné skvrny a nejrůznější šmouhy ze zdi?

Pro skvrny na zdi nemusíme chodit daleko. Zejména v kuchyni, předsíni a na dalších místech interiéru nás mohou snadno zaskočit. Vady na kráse ale rozhodně strpět nemusíme. Které skvrny žádají speciální řešení?

Mastnotu ze zdi pomůže vyčistit chleba, ocet i savo

Zejména v kuchyni se neubráníme skvrnám od mastnoty. Odstranění je v tomto případě poměrně snadné. V první řadě nám může pomoci obyčejný chleba. Z měkké střídy vytvoříme kuličku, kterou skvrnu zlehka vygumujeme.

Stejně tak běžně dostupný je v každé domácnosti ocet. Připravte si sprej z octa a vody v poměru 1 : 1. Nastříkejte ho na mastné fleky na zdi a nechte na několik minut vsáknout. Poté skvrny setřete vlhkým hadrem.

Na mastnotu na zdi pomůže i staré známé savo. K tomu budeme potřebovat rozprašovač, do kterého připravíme směs sava a vody 2:1. Roztok nastříkáme na skvrnu a hadřík, ale nesnažíme se čistit roztíráním. Správný postup je tak, že navlhčený hadřík na skvrnu pouze přimačkáváme, ale nestíráme.

Chystáte se mastné místo na zdi přemalovat?

Poměrně častou chybou je, že se snažíme mastná místa rovnou přemalovat. Výsledek nás nepotěší, protože mastná místa budou barvu odpuzovat a nový nátěr bude flekatý. Proto je vhodné flek nejprve odstranit a až pak sjednocený povrch malovat.

V případě, kdy není možné skvrny předem odstranit, je nutné starou mastnou malbu seškrábat a místo odmastit saponátovou vodou. Po odmaštění je vhodné aplikovat izolační nátěr flek stop. Pak už můžeme bez rizika stěny vymalovat.

Jak odstranit voskovky ze zdi?

Šmouhy a kresby voskovkami po stěnách jsou věc, kterou určitě není nutné rodinám s dětmi více popisovat. Jak na to? Pokud máte bílou zeď, můžeme nejprve zkusit voskovky odstranit jemným smirkovým papírem a přetřít barvou.

Čtěte také:  Nevyhnete se sušení prádla v bytě?

Máte-li doma voskovky, je velká pravděpodobnost, že budete mít i bílou křídu. Tou voskovkovou vrstvu důkladně přetřete. Přitom nevadí, že budete používat bílou křídu i na barevnou stěnu, protože druhý den by křída měla jít jednoduše odrolit spolu s voskovkovým podkladem.

Nejen na ubrusu, ale i na stěně můžeme mít flek od červeného vína

Na červené víno lze použít sůl, která vysaje přebytečnou tekutinu i barvu, nebo skvrnu vyčistěte saponátovým roztokem.

I odolné mapy od zatékání a stopy po nikotinu mají řešení

Ne všech skvrn se lze jednoduše zbavit. Problémy jsou například s mapami po vytopení nebo u zažloutlých fleků od nikotinu. Bývá nutné vrstvu původní malby seškrábat, aplikovat penetraci, izolační nátěr nebo izolaci ve spreji a nakonec vymalovat.

Barvy na stěny s technologií clean odstranění fleků hodně usnadní

Mastnotu, ale i skvrny od kečupu, hořčice, čokolády, limonád, džusů, kávy, červeného vína či vodou ředitelných fixů můžeme odstranit i pouhým přetřením vlhkou houbičkou se saponátem. Avšak pouze tehdy, máte-li zdi vymalované barvou s technologií clean.