Jak na skandinávský styl a hygge v malém bytě

Shlédli jste se v útulném norském stylu, který se vyznačuje hřejivostí, ale bojíte se, že by se v menším prostoru tolik nevyjímal? Opak je pravdou. Skandinávský design se soustředí na čisté linie, jednoduchý nábytek, přírodní doplňky, jemné barvy a výrazné prvky přírodního charakteru. Přesně to vyžaduje i malý byt, ve kterém není místo na náročné nábytkové sestavy a křiklavé barvy.

Co je to skandinávský styl a hygge

Hygge styl se již dlouhou dobu drží na předních příčkách popularity nejen v interiérovém designu. Jedná se o styl života, který se vyznačuje zejména osobní spokojeností, pozitivitou a optimistickým přístupem k sobě i svému okolí. Bydlení, jenž je inspirované severem, se shlédlo zejména v propojení s přírodou a obklopením se oblíbenými věcmi, jenž nám budou dělat radost ze života i z přítomného okamžiku.

Výzdoba bytu – inspirace:

 • Příjemné osvětlení a mdlé světlo svíček doslova oázu klidu.
 • Pastelové barvy v kombinaci s šedou, bílou, či odstíny hnědé a béžové.
 • Nezapomínejte na zeleň a pokojové rostliny (třeba v originálních košících z proutí)
 • Bytové textilie ve výše zmíněných barvách.
 • Světelné řetězy se hodí na zeď, do okna, nebo třeba kolem rámu vaší postele.
 • Koberce s vysokým vlasem, nebo kožešiny (nejlépe v odstínech bílé až smetanové).

Výrobky z vrbového proutí mají velký potenciál

Přírodní dekorace a proutěný nábytek jsou přesně tím, co skandinávský styl definuje. Chcete-li do malého bytu vnést více vzdušnosti a pravého hygge, tak oceníte skrytý potenciál proutěných výrobků. Oproti masivnímu nábytku nezaberou prostor, vypadají stylově a vaše pohodová chvilka jen pro vás dostane v proutěném křesle úplně nový rozměr. Věděli jste také, že výrobky z proutí jsou vhodné třeba pro alergiky? Proutěné zboží se rovněž pyšní nenáročnou údržbou a vysokou životností.

Vhodné dekorace do bytu malý prostor zázračně prosvětlí

Možná byste to na první pohled neřekli, ale do malého bytu se dekorace obzvlášť hodí. Prázdný holobyt působí stísněně, když ale naopak menší prostor doplníte o trefné dekorace, tak jej můžete nejen prosvětlit, ale i opticky zvětšit, či dokonce prodloužit. Navíc jsou to právě doplňky, jež bydlení v severském stylu ještě více podpoří.

Čtěte také:  Změna energetických štítků u spotřebičů změní naše zvyklosti. Které jsou nyní nejúspornější?

Jaké dekorace se hodí do malého bytu a zároveň tím nenaruší hygge atmosféru, kterou chcete vytvořit?

 • Nástěnné dekorace, které vám nezaberou žádný prostor
 • Stylové věci z přírodních materiálů, které následně můžete využít i praktickým účelům – například dřevěné podnosy
 • Zrcadla a spousta příjemného a vhodného osvětlení
 • Záclony a závěsy pověšené až ke stropu (opticky prodlužují místnost)
 • Dekorace vybírejte v jemných, přírodních barvách, které “nerozbijí” prostor
Cozy,home,with,cup,of,coffee,and,a,book.,hygge
Foto: shutterstock

Dřevěné dekorace severskému stylu sluší

Jak už bylo zmíněno, tak doplňky bychom měli volit zejména v přírodním provedení. Dřevo působí na lidský organismus ve všech směrech optimisticky a člověk se v prostředí s viditelně dřevěným povrchem cítí daleko lépe a může se tak těšit z hřejivé atmosféry. To je přesně to, co od severského stylu očekáváme. Není tedy divu, že většina skandinávských dekorací je vyrobena z tak příjemného materiálu, jakým dřevo bezesporu je.

Úložné krabice a dřevěné bedny vykouzlí útulný domov

V malém bytě musíte o úložný prostor doslova bojovat. Praktickým a estetickým řešením se mohou stát nejrůznější krabice a úložné boxy, do kterých se vejde spoustu věcí a zároveň bude byt vypadat organizovaně a z designového hlediska i značně promyšleně. Je jasné, že do malého bytu nemůžete pořídit velké masivní skříně, které zaberou spoustu místa. Estetickou vychytávkou jsou policové díly doplněné právě o bedýnky a boxy, jenž využijí každou píď tolik ceněného prostoru.

Na co všechno můžete dřevěné bedny a přepravky použít?

 • Konferenční stolky nebo třeba knihovna – nechcete si byt zaplnit masivním nábytkem, který by vám prostor doslova zahltil. Vsaďte na vzdušné bedýnky, které jsou moderní, originální a udržitelné.
 • Dřevěné úložné boxy schovají všechny vaše nezbytnosti a zároveň byt prosvětlí a tím pádem i zvětší.
 • Organizéry do studentského pokoje nebo kanceláře – díky svému příjemnému masivnímu provedení budou i vítaným doplňkem.
 • Bedýnky využijete i na některé sezónní potraviny – například zde uložíte potřebnou zeleninu a ovoce. Nejen že budete mít kuchyň stylově organizovanou, ale návštěvníci budou unešeni z moderního pojetí vašeho bytu.
Čtěte také:  Česko je v top pět zemí s nejrychleji rostoucími cenami bytů. Bude lépe?

Zdroj: cistedrevo

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner