Jak na domácí tisk fotografií. A vyplatí se vůbec?

Zřejmě i vy máte svoje fotky uložené v počítači, mobilu nebo na externím disku, přeci jen je ale hezké si čas od času své vzpomínky uchovat i ve formě vytištěných fotografií. Ty si pak doma můžete vystavit v rámečku a mít tak krásné okamžiky a cenné zážitky neustále na očích. Jak ale takové „zhmotnění“ digitálních fotografií řešit? Vyplatí se více fotolab, či tisk fotografií na domácí tiskárně? Na tyto a další otázky se vám pokusíme odpovědět v následujícím článku.

Co k domácímu tisku fotografií potřebujete

Základem úspěchu je v tomto případě vhodná tiskárna. Základní tisk fotografií zvládne každá inkoustová tiskárna, ale některé jsou k tomuto účelu vhodnější než jiné. Bezkonkurenčně nejlepší výsledky vám zaručí speciální fotografické tiskárny, které ke čtyřem základním barvám přidávají ještě další barevné cartridge (např. světlou azurovou a purpurovou nebo třeba šedou). Výsledné fotografie jsou díky širšímu gamutu živější a mají věrnější barvy. Pokud je pro vás tato varianta příliš drahá, poohlédněte se po klasické inkoustové tiskárně se 4 oddělenými cartridgemi pro každou z barev (černá, azurová, purpurová, žlutá).

Zohledňovat byste měli i maximální možný formát, který tiskárna zvládne vytisknout. Některé zvládají tisk pouze do formátu A4, na jiných vytisknete i fotografii rozměru A3. Více informací o podporovaných formátech tisku u jednotlivých druhů tiskáren najdete například ve článku Jak vybrat tiskárnu na webu Spotrebitelov.cz. K optimálnímu výsledku vám dopomůže i vhodně zvolený fotopapír. Prodávají se v nejrůznějších formátech, gramážích (tloušťkách) i povrchových úpravách. Při tisku se tedy nebojte experimentovat.

Naprostá většina moderních tiskáren uživateli poskytuje možnost tisknout i bez počítače přímo přes fotoaparát či mobilní telefon. Malý displej telefonu vám však neukáže případné nedokonalosti a neumožní vám editovat barvy nebo dělat z fotografie výřezy. Zkuste si tedy osvojit alespoň základy práce v některém z grafických editorů a uvidíte, že se vaše fotografie dostanou o několik úrovní výš.

Čtěte také:  Jak ušetřit ty neustálé výdaje za energie?

Co se více vyplatí – domácí nebo profesionální tisk?

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Ve fotolabu za jednu vytištěnou fotografii ve formátu 10×15 cm zaplatíte přibližně 2,9 Kč. Fotolaby navíc poskytují množstevní slevy při zadání zakázky na více kusů fotografií a různé další promo akce, kdy se cena ještě o něco snižuje. Co se týká nákladů na domácí tisk, jednoznačnou cifru nelze poskytnout. Do hry zde vstupuje nejen cena cartridgí, ale i cena fotopapíru, opotřebení tiskárny a také to, jaké fotografie tisknete. S jistotou však lze konstatovat, že náklady na domácí tisk jsou o něco vyšší.

Proč tedy tisknout doma, když se to finančně nevyplatí? Dříve bylo zcela běžnou praxí, že si lidé vyvolávali analogové fotografie doma. Důvodů k tomu měli hned několik. Zamlouvala se jim možnost mít pod kontrolou celý proces vzniku fotografie, dělat libovolné výřezy a volit formát a typ papíru dle aktuální potřeby. Plusem samozřejmě je i to, že fotky nemusíte nikam posílat a čekat na to, až je dostanete vytištěné zpět.

Je možné na domácím tisku fotek ušetřit?

I na domácím tisku lze do jisté míry ušetřit. Můžete se poohlédnout po alternativních cartridgích do tiskárny, které poskytují značnou úsporu. Další možností je volit levnější fotografický papír. Pod cenu fotolabů se sice zřejmě nedostanete, ale při troše šikovnosti můžete získat uspokojivější výsledky.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner