Jak chránit svůj domov před zloději? Bezpečnostní dveře jsou základ

Pokud chcete chránit svůj majetek a cítit se doma bezpečně, určitě je nutné zainvestovat do kvalitních bezpečnostních dveří. Dveře, obzvláště v bytovém domě, jsou často jedinou bariérou proti vniknutí do bytu. Podle jakých kritérií bychom si měli vchodové dveře vybrat?

Vyberte správnou bezpečnostní třídu dveří

Jedním z nejdůležitějších parametrů pro výběr vchodových dveří je samozřejmě bezpečnost. Z toho důvodu bylo podle evropských norem definováno šest bezpečnostních tříd, které ukazují na jejich odolnost proti poškození a vloupání. Každá třída je charakterizována typem nářadí, které by musel zloděj při vloupání použít a také časem, který by mu to zabralo. Do méně rizikových objektů lze použít i dveře z bezpečnostních tříd 1 a 2, u těch by však případnému zloději postačilo jednodušší nářadí.

Bezpečnostní protipožární vstupní dveře do bytu Masonite LUME EXTRA Safety v povrchové úpravě CPL laminát deluxe v dekoru dub přírodní horizontální

 Dveře třetí bezpečnostní třídy už mají vyšší odolnost a chrání tak před příležitostnými zloději, kteří používají i různé nářadí a páčidla. Dveře 3. bezpečnostní třídy jsou v praxi běžně využívány jako vchodové dveře do bytu a měly by plně dostačovat. Dveře 4. bezpečnostní třídy jsou už maximum, co můžete pro zabezpečení bytu udělat. Takové dveře jsou i protipožární a mívají dobré protihlukové vlastnosti. Dveře v této kategorii zabrání vloupání i zkušeným zlodějům a je to nejvyšší bezpečnostní třída, která je v praxi využívána i pro ochranu zbraní či uměleckých děl.

Dveře nejvyšší bezpečnostní třídy 5 a 6 nejsou na českém trhu ani vyráběny a jejich parametry jsou podobné spíše trezorům.

Současné možnosti výběru vchodových dveří komentuje David Krubner, obchodní a marketingový ředitel největšího českého výrobce dveří, společnosti Masonite: „Již dávno je pryč doba, kdy vchodové dveře do bytu byly z vnitřní strany oplechované nebo polstrované. Protihlukové, protipožární i bezpečnostní vlastnosti dveří dnes závisí na vnitřní materiálové skladbě dveřního křídla, způsobu jeho zabudování, bezpečnosti zámkové vložky a kování.“

Čtěte také:  Otevíráte dveře čipem? Pozor na kopírovatelné systémy

Dále doplňuje trendy, které pozoruje v chování zákazníků: „Technici z našich vzorových prodejen stále více řeší požadavky na bezpečnost vchodových dveří a současně na izolaci proti hluku z chodby. Při rekonstrukcích v bytových domech se zvýšil počet zájemců o posuvné systémy dveří, kdy se křídlo zasouvá do stěny nebo se před ní posouvá. Stále častěji také v online konfigurátoru navrhují několik rozdílných vzhledů dveří pro jeden byt.“

Posuvné systémy jsou v bytech využívány nejen jako dveře do pokoje, ale i pro šatny, spíže a v místnostech s omezeným prostorem. Na fotce interiérové posuvné dveře Masonite v povrchové úpravě CPL laminát deluxe v dřevodekoru jilm bílý.

Protipožární dveře do bytu jsou povinností

Jestliže vybíráte vchodové bezpečnostní dveře do bytu v bytovém domě, musí se vždy jednat o certifikované bezpečnostní protipožární dveře. Každý byt je totiž dle Hasičského záchranného sboru považován za požární úsek a vaše vstupní dveře chrání nejen vaši domácnost, ale také únikovou cestu ostatních obyvatel domu. Vždy si tedy ověřte, zda mají dveře platný požární certifikát. U požárních dveří je základním údajem požární odolnost. Jedná se o dobu, po kterou dveře dokáží vzdorovat ohni či vysokým teplotám. Udává se v minutách a základní třídy jsou 30, 45, 60, 90, 120 a 180 minut. Dalším údajem je u požárních dveří rozdělení do tříd EI a EW, které se liší místem, kde se měří teplota sálající ze dveří na straně odvrácené od plamenů. Třída EW udává teplotu vycházející ze dveří a u EI je kritériem povrchová teplota dveří.

Nesmíme zapomenout ani na kouřotěsnost, která udává, jestli protipožární dveře propouští kouř ze strany napadené požárem.

Bezpečnostní protihlukové dveře Masonite LUME EXTRA Safety Acoustic s deklarovanou hodnotou vzduchové neprůzvučnosti 34-35 dB v dřevodekoru  NEBRASKA. Vlastnosti dveří si každý může ověřit na identifikačním štítku, který je umístěn na vnitřní hraně křídla.

Nepodceňte příslušenství

Při výběru dveří také rozhoduje o jejich výsledné bezpečnosti druh zámkové vložky a dveřního kování. Tyto doplňky by měly být alespoň ve stejné bezpečnostní třídě jako samotné vstupní dveře do bytu. Určitě tedy ani výběr příslušenství nepodceňte, dveře přece chrání veškerý váš majetek.

Log in with your credentials

Forgot your details?