Jak banku přesvědčit o snížení úrokové sazby a RPSN?

Sen o výhodné a rychlé půjčce peněz není až tak nesplnitelný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Podívejte se na několik praktických tipů, díky kterým můžete dosáhnout u banky na nižší úrokovou sazbu a sympatickou roční procentní sazbu nákladů.

Když si chcete půjčit výhodně

 Rozbitá pračka, nedoplatek za energie, nebo například nutná rekonstrukce bydlení často stačí k tomu, aby se váš rozpočet začal otřásat v základech. Pokud se nacházíte v situaci, kdy je půjčka od banky nevyhnutelná, je lepší rozhodnout se s určitou časovou rezervou a nic neřešit až na poslední chvíli. Proč?

V první řadě nebudete mít takový stres a v druhé získáte prostor pro dojednání lepších podmínek. Řešit vše pod tlakem nikdy nevede k nejvýhodnější nabídce. V případě spotřebitelského úvěru dokonce i mírně rozdílná úroková sazba společně s RPSN dokáží ve výsledku udělat velký finanční rozdíl, který buď budete muset zaplatit z vlastní kapsy, nebo ho naopak chytře ušetříte.

 Srovnejte si nejlepší nabídky

Třebaže se situace v České republice během posledních několika letech výrazně zlepšuje, banky obecně nepatří k těm typům institucí, od kterých by běžný člověk žádající o půjčku očekával vstřícnost a individuální přístup. O to víc záleží na tom, jak poctivě si dostupné nabídky projdete, a to včetně detailních podmínek, sazebníků různých poplatků a recenzí.

Praktickým pomocníkem při hledání je kalkulačka půjček. Vyplníte účel půjčky, požadovanou částku a dobu, na kterou si chcete půjčit. Okamžitě zjistíte, kolik nabídek a s jakou měsíční splátkou připadá v úvahu. Všechny banky si porovnáte přehledně na jednom místě dle všech klíčových informací. Určitou zkratkou je již zmíněná RPSN (roční procentní sazba nákladů). Toto číslo v sobě zahrnuje všechny splátky a poplatky. Ihned tak vidíte procentuální podíl z dlužné částky, který jako dlužník za rok zaplatíte.

Čtěte také:  Náklady na bydlení v Praze mění naše chování

Jak se přesvědčuje banka?

Pokud se ptáte, jak se přesvědčuje banka o snížení úrokové sazby, je to jednoduché. Vše je o správném načasování a jasné ukázce toho, že jste spolehlivý žadatel. Kalkulačka vás informuje o všech výhodách u jednotlivých bank včetně možných bonusů.

Některé banky vám v případě řádného splácení odpustí několik splátek, stejně tak máte možnost dosáhnout na lepší úrokovou sazbu vhodnou kombinací požadované částky a doby splatnosti. Zde je však pouze důležité upozornit na to, že byste nikdy neměli kývnout na splátky, o kterých již předem víte, že je nedokážete bez komplikací splácet.

Někdy to jde samo

V případě nové žádosti o půjčku se snížení úrokové sazby musíte zasloužit především vy. Dostatek času na výběr a pečlivé zvážení všech možností se vám jednoznačně vyplatí. Nicméně v některých situacích je získání splátkového kalendáře, na který je radost pohledět, až překvapivě snadné. Konkrétně je řeč o konsolidaci. Sjednocení všech úvěrů od standardních bankovních půjček přes kreditky až po kontokorenty je skutečně funkčním návodem, jak si splátky a úrokovou sazbu snížit. Bonusem je zpřehlednění všech podmínek a termínů.

Nezůstávejte u první nabídky

Shrnuto a podtrženo, výběru banky a podmínek půjčky peněz se vyplatí věnovat dostatek pozornosti. Rozhodně se nerozhodujte pouze na základě první nabídky, na kterou narazíte. Nemuselo by to pro vás být výhodné. Samotné srovnání prostřednictvím internetové kalkulačky je rychlé a výrazně šetří nejen čas, ale také peníze a celou řadu dalších starostí. Přesvědčování banky s cílem získat nejlepší podmínky se zakládá především na tom, o jakou půjčku a za jaké situace máte zájem. I to je dobré předem dostatečně promyslet.

Napsat komentář