Investice do nemovitostí je nejvhodnější způsob zhodnocení peněz i pro konzervativce

Ceny nemovitostí se, jak ukazují data, nezalekly ani světové pandemie a po prvotní stagnaci v bezprostřední reakci na první vlnu se ukázalo, že žádný pád cen očekávat nelze. Naopak, krize a nejistota ohledně dalšího vývoje ekonomiky a společnosti přiměla i neinvestory hledat cesty pro bezpečné uložení peněz. Nemovitosti totiž skýtají i pro konzervativce relativně bezpečný, bezrizikový a stabilní způsob zhodnocování vložených peněz, které neztrácí na hodnotě.

Řada realitních kanceláří nabízí komplexní služby. Kromě výběru a koupě vhodné nemovitosti zajišťují též její správu a pronájem. Běžný výnos z pronájmu investičního bytu se pohybuje kolem 3–4 % p. a., při vyšší efektivitě až 7 % p. a. Navíc se investice zhodnocuje časem. To znamená, že ji prodáte zpravidla dráž, než jste ji koupili. „Proto průměrné meziroční zhodnocení profesionálně zprostředkovaných a spravovaných nemovitostí dosahuje 9,7 %,“ vysvětluje David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates International.

Jak investovat do nemovitosti k pronájmu

Investice do nemovitosti zpravidla trvá několik let. Abyste ji úspěšně zvládli, musíte bezpečně projít třemi etapami. Každá z nich vyžaduje jisté znalosti a úsilí, proto se vyplatí najmout si odborníka, který zvládne pokrýt celou investici komplexně ve všech fázích.

Monitoring inzerce

„V prvotní fázi je třeba zaměřit se na monitoring inzerce realitních kanceláří. To může být v podstatě i práce na plný úvazek, pokud máte jasná kritéria, do jaké nemovitosti a v jaké lokalitě chcete investovat. Svěříte-li tuto starosti profesionálům, nemusíte na tom trávit čas a oni vás bleskově upozorní na nejlepší nabídky. Dostanete se jejich prostřednictvím také k výhodným nabídkám z dražeb, privatizací a výběrových řízení. Odborník vám pomůže posoudit vhodnost vybrané nemovitosti a je schopen v opodstatněném případě vyjednat i nemalou slevu. Navíc budete mít záruku, že neinvestujete do nemovitosti se skrytými právními nebo technickými vadami,“ vyjmenovává Novotný.

Čtěte také:  Nemáte v květináči na balkoně trvalku? Přečká s vámi zimu

Efektivní správa nemovitosti

V druhé fázi je třeba nemovitost profesionálně a efektivně spravovat, aby dosahovala kýženého zhodnocení. To spočívá ve vyhledání solidních nájemníků s pravidelnou platební morálkou, jednání se zájemci, úřady a poskytovateli služeb a energií, ale také pravidelné údržby a opravy. Činností a úředních úkonů je mnoho, takže je třeba vést účetnictví nebo občas využít i právní servis. Komplexní správu lze na základě smlouvy předat profesionálnímu správci. Ceny za službu se liší, orientačně se pohybují kolem 2 000 Kč měsíčně.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?