Inteligentní bydlení: Objevte kouzlo chytré domácnosti

Kdysi výstřednost, nyní symbol moderního bydlení. Chytré technologie pronikají v různých podobách i do běžných domácností. Zdaleka se netýkají pouze novostaveb. Využijte dílčí řešení inteligentního bydlení i ve svém současném domově.

Zařiďte si inteligentní domácnost i ve stávajícím bydlení

Inteligentní bydlení není nedostupné. Při zařizování chytré domácnosti můžete zvolit komplexně propracovaný smart home ekosystém nebo využít dílčí chytré technologie. První volbou zvyšujete i cenu své nemovitosti, tou druhou alespoň komfort svých běžných dnů. Pokud vlastníte investiční byt, inteligentní domácnost navyšuje jeho hodnotu i možnou výši nájemného. K ověření, jak si vaše nemovitost stojí, slouží cenová mapa nájemného. Pomůže vám se rozhodnout, zda přemýšlet o pořízení smart home technologií nebo třeba upravit výši nájemného.

Smart home ekosystém

Nejkomplexnější řešení představuje inteligentní domácnost na míru, často označovaná jako smart home ekosystém. Jsou v ní integrovány všechny chytré technologie od vytápění, větrání, stínění přes intuitivní chytré osvětlení, chytré domácí spotřebiče až po zabezpečení nemovitosti nebo zautomatizovanou péči o zahradu.

Jednotlivé prvky spolu navzájem komunikují v rámci tzv. „scén“, které si sami definujete. Ráno váš dům či byt automaticky spustí větrání, nastaví žaluzie a kávovar vás přivítá voňavou kávou. Při odchodu z domácnosti automaticky zhasnou všechna světla a spustí se zabezpečovací systém. Před vaším návratem chytré spotřebiče zajistí mytí nádobí nebo úklid podlahy. Vaši zahradu pokropí zavlažovací systém nebo zastřihne robotická sekačka.

Dílčí chytré technologie

Vneste závan moderních technologií i do svého stávajícího bydlení. Existuje několik dílčích chytrých řešení, finančně přívětivých a se snadnou instalací.

Chytré osvětlení

Vyměňte klasické žárovky za chytré. Komunikují přes wi-fi s aplikací v telefonu. V ní si sami volíte čas jejich rozsvícení a zhasnutí nebo intenzitu svitu, případně barvu osvětlení. Když je doplníte senzorem pohybu, rozsvítí se při vašem vstupu do místnosti.

Čtěte také:  Pozor na rizikové mobilní aplikace. Co všechno se o vás dá zjistit z vašeho mobilu?

Chytré zásuvky

Chytré zásuvky jsou jakýmsi adaptérem do klasických zásuvek. Dokážou zapínat a vypínat přívod proudu do spotřebičů. Využijete je třeba při spouštění otopného žebříku v koupelně, na svícení rybkám v akváriu nebo k vypnutí wi-fi routeru na noc.

Chytré vnitřní rolety

Řiďte nejen intenzitu vnitřního osvětlení, ale i přívod denního světla. Zatemněte si místnost při sledování svého oblíbeného seriálu, aniž byste vstali z gauče. Chytré vnitřní rolety lze ovládat prostřednictvím mobilu a jejich instalace není nikterak složitá.

Další smart technologie

Vybavte svou domácnost smart pomocníky, v jejichž čele stojí robotické vysavače, kávovary, čističky vzduchu nebo třeba inteligentní termostaty.

Inteligentní domácnost vybavte i hlasovým asistentem

Třešničkou na pomyslném dortu chytré domácnosti jsou hlasoví asistenti. Když vybíráte chytré žárovky, zásuvky, rolety a další pomocníky, volte takové, které jsou s hlasovými asistenty kompatibilní. Jedině tak získáte možnost ovládat celý prostor pouze hlasem. Užijte si vrchol pohodlí moderního bydlení a nechejte vstoupit chytré technologie do svého života.

Napsat komentář