Hypoteční sazby stagnují, měsíční splátka průměrné hypotéky vyjde na 22 tisíc korun

Hypoteční sazby na začátku března stagnovaly na nejnižších úrovních od června 2022. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů se podle Swiss Life Hypoindexu se k 7. březnu dostala na 5,62 procenta. Výraznější zlevňování hypoték mají stále centrální bankéři, kteří budou 20. března rozhodovat o výši základních úrokových sazeb.

Jaká je aktuální cena hypotéky

Měsíční splátka průměrné hypotéky 3,5 milionu korun sjednané do 80 procent odhadní ceny nemovitosti se splatností 25 let je nyní v březnu 21 737 korun. Ještě v lednu přitom byla o 735 korun vyšší. Ještě před dvěma lety, kdy byla průměrná nabídková sazba 2,4 procenta, přitom splátka stejné hypotéky vyšla měsíčně o 6667 koruny levněji. Za celý rok tak letos splátky budou o 80 tisíc korun dražší.

Zajímavostí je, že banky přestávají poskytovat hypotéky s dlouhodobou fixací

Podle Swiss Life Hypoindexu už jen poslední čtyři banky nabízí hypotéku s fixací 10 let, ostatní je z nabídky stáhly. Údajně jde o reakci na novelu zákona o spotřebitelských úvěrech, která jasně určuje, kolik si banky mohou účtovat za předčasné splacení ze strany klienta.

Změna úrokových sazeb přijde možná ve druhé polovině března

Hypoteční trh by se mohl alespoň trochu rozhýbat v druhé polovině měsíce, kdy bude Bankovní rada České národní banky (ČNB) opět jednat o nastavení základních úrokových sazeb, o nichž se odvíjí i úrokové sazby komerčních úvěrů včetně těch hypotečních. Už v únoru snížili centrální bankéři sazby o půl procentního bodu a avizují, že v tomto uvolňování měnové politiky budou pokračovat.

Výhled realitního trhu zatím neslibuje výraznější změny

„Bohužel pro hypoteční a na něj navázaný realitní trh je to příliš pozdě. ČNB držela základní úrokové sazby na rekordních maximech příliš dlouho, až zcela zadusila hypoteční i realitní trh. Prodeje nových bytů v hlavním městě byly loni nejhorší za posledních dvacet let, stejně špatně na tom byl i objem a počet poskytnutých hypoték. To se změní až v okamžiku, kdy průměrný úrok u hypotéky klesne k hranici tří procent. Současné tempo snižování základních úrokových sazeb však rychlejší zlevňování hypoték v nejbližší době nepřinese,” komentuje RNDr. Evžen Korec, CSc., Generální ředitel a předseda představenstva, EKOSPOL a. s.

Napsat komentář