Holubi na balkoně – proč a jak se jich nejúčinněji zbavit?

Holubi by se v dnešní době dali označit za městská zvířata. Lidí se téměř nebojí, ba naopak. Kvůli dostupné potravě ve městech se zde i uhnizďují, nejčastěji na balkonech, lodžiích a terasách. Ptačí hnízda vypadají velmi pěkně, a tudíž se jich nezbavujeme, ale mnozí z nás si ani neuvědomí, že holubí přítomnost může způsobit i nepříjemnosti. Navíc zbavit se uhnízděného holuba není nic jednoduchého. Jestli máte podezření, že si holubi zrovna váš balkon vyhlídli, radši se jich rychle zbavte.

Nebezpečný přenašeč nemocí

Holub na první pohled působí neškodně, ale pozor, ve skutečnosti to je nebezpečný pták, který přenáší vážné nemoci postihující i lidi. Mezi nemoci, které holubi přenášejí, můžeme zařadit salmonelózu, ptačí tuberkulózu, ornitózu, alergie, toxoplazmózu a další. A jak přesně holubi tyto nemoci přenášejí? Především svým trusem. Je tedy nutné, abyste si při uklízení holubího trusu z balkonu vzali rukavice a silný desinfekční přípravek. A použité čisticí pomůcky po použití vyhoďte rovnou do popelnice, nenechávejte je doma v běžném koši. V teple se bakteriím a zárodkům nemocí daří mnohem lépe.

Ochrana povrchů

Holubí trus je nejen přenašečem nemocí, ale dokáže být i velmi agresivní na povrchy. Látky v něm obsažené dokáží poničit různé laky, například na zábradlí a dokáže zničit také fasádu. Je tedy nutné, abyste s odstraňováním a čištěním trusu nečekali dlouho.

Jak se holubů zbavit

6
Foto: Pixabay

Naštěstí existuje poměrně dost způsobů, jak holuby z balkónu odpudit či vyplašit.

V první řadě je vždy vhodné holubům připravit mechanickou překážku, která jim v létání na balkón zabrání. Možností jsou železné ploty, pásy s ostny či sítě. Bohužel ale mechanické záchrany nejsou esteticky přívětivé pro každého.

Další možnost je holuby vystrašit různými předměty. Pro holuby jsou přirozeným predátorem draví ptáci, tudíž makety těchto ptáků dokáží holuby odstrašit. Problémem ale je, že tyto makety jsou nehybné, takže si holub může všimnout, že mu žádná reálná hrozba nehrozí.

Čtěte také:  Zařizujete dům či byt a chcete se obklopit přírodou? Ukážeme vám, jaké výhody bude pro vás mít masivní dřevo

Také lesklé předměty jsou pro holuby nepříjemné. Klasickým způsobem, jak se zbavit holuba, je navázat stará CD na provázek a ty pak zavěsit na balkoně. Větrem se CD budou pohybovat a házet odrazy a holuba tak odstrašit. Není to univerzální možnost, na každého holuba to asi platit nebude a možná to při slunečném dni bude otravné i pro vás.

Setkáme se i s radami, že se holubi dají odpudit různým kořením rozsypaným po povrchu, kam létají. Při dni bez větru a deště je možné, že tato babská rada bude fungovat, ale pokud zaprší nebo bude větrno, koření na daném místě nevydrží.

Účinné řešení a zároveň velmi pohodlné řešení i pro vás se nabízí v podobě ultrazvukových plašičů ptáků. Tyto plašiče vysílají zvukové vlny o různých výškách, které jsou holubům a celkově ptákům nepříjemné a tudíž se místu vyhýbají. Pro lidi je ale daný zvuk neslyšitelný. Výhodou je, že déšť nebo vítr plašičku neohrozí a její instalace je velmi jednoduchá a máte hotovo za pár minut. Je to navíc dlouhodobé řešení a prevence. Stačí jednou za čas vyměnit baterie, ale jinak neustále plašíte.

Holubi na balkoně představují skrytou hrozbu, kterou není radno podceňovat. Nikdy holuby u sebe na balkoně nekrmte, jinak bude jejich odpuzení velmi složité. Buďte ostražití při čištění jejich trusu a vždy v první řadě chraňte svoje zdraví.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner