Energie zlevňují, je vhodná doba pro fixaci ceny? A na jak dlouho?

Turbulentní vývoj cen elektřiny a plynu výrazně zkomplikoval život těm, kdo neměli smluvně zafixovanou cenu. Různé černé scénáře se ale nenaplnily a ceny energií letos klesají. Podle odborníků ale na další poklesy cen už není příliš prostor a pro domácnosti přichází čas na jejich krátkodobou fixaci.

Jaký je aktuální vývoj cen elektřiny, plynu a propanu?

Ceny silové elektřiny na pražské burze se letos na jaře stabilizovaly na úrovni okolo 3400 Kč/MWh. Ve srovnání v předchozím obdobím jde sice o pokles, i tak jsou ale ceny elektřiny zhruba trojnásobně vyšší než v roce 2020. Ještě větší pokles zaznamenaly ceny zemního plynu a zlevňovalo samozřejmě také LPG. Koncová cena čistého propanu dodávaného do zásobníku se nyní pohybuje okolo 2400 Kč/MWh. „Propan je charakteristický cenovou stabilitou, protože jeho dodávky nikdy nebyly přímo závislé na Rusku. I z tohoto důvodu cena topného LPG v uplynulém krizovém období nikdy nepřekročila vládní cenový strop, který musel být stanoven pro zemní plyn,“ vysvětluje Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas.

I přes poklesy ceny na burzách zůstávají ceny elektřiny a plynu v Česku stále poměrně vysoké

Jak vyplývá z nedávné analýzy společnosti Next Finance, pokud si vše přepočítáme podle parity kupní síly, rychle zjistíme, že cenu elektřiny máme v Evropě druhou nejvyšší hned po chudším Rumunsku. V cenách plynu jsme dokonce v druhé polovině loňského roku dosáhli rekordu. V přepočtu na kupní sílu Češi loni platili za zemní plyn nejvíce v Evropě. Takto vysoké ceny měly hlavně dva velké efekty – motivovaly české domácnosti šetřit, přiměly je však také přechodu na tuhá paliva a v některých případech právě i na LPG, které má jinak význam zejména pro neplynofikované lokality.

Odborníci nevidí pro další pokles cen energií příliš velký prostor

Co se týká zemního plynu, Evropa o tuto komoditu na světovém trhu soupeří s dalšími ekonomikami – hlavně s Čínou, kde poptávka po energiích opět roste, uvádí zmíněná analýza. Ceny elektřiny a plynu navíc podle Next Finance prodražují emisní povolenky, které sice plní svou regulační funkci, ale staly se předmětem spekulativních nákupů. Do výsledných cen energií se navíc promítnou i další faktory specifické pro české prostředí – konec vládního stropu cen a v případě elektřiny i návrat poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie.

Čtěte také:  Regulovaná část ceny elektřiny od ledna 2024 vzroste o téměř 66 %

Proto může být výhodné fixovat si cenu energií na nejbližší období právě teď. Dodavatelé energií už běžně nabízí produkty s možností fixace ceny pod vládním stropem. Ekonom Štěpán Křeček doporučuje jednoroční fixaci, protože ceny mohou jít v příštím roce ještě více dolů. Kdo si dojedná zajímavou nabídku, může fixovat i na delší dobu. Výhodnou strategií ale může být také volba většího dodavatele, který nakupuje energetické komodity s dostatečným předstihem a tím své zákazníky chrání před krátkodobými výkyvy cen.

Napsat komentář