Chtěli byste saunu do bytu? Pozor na časté chyby

Zájem o domácí sauny stále roste a zdravotní benefity saunování lákají stále více lidí. Výhodou je stále se rozšiřující nabídka i malých saun do bytů, kdy si pak můžete saunování dopřávat kdykoliv, zdarma a přímo u vás doma. Před stavbou vlastní sauny je třeba zvážit několik důležitých aspektů, třeba její umístění, způsob vytápění či druh použitého dřeva.

Víte, jak vybírat?

Umístit můžete saunu jak do exteriérů, tak do interiérů, včetně třeba panelákového bytu. V otázce vytápění si můžete vybrat mezi klasickými dřevěnými a elektrickými kamny, která jsou v současné době nejpopulárnější. Pro dřevěný obklad sauny se nejčastěji využívá severský smrk, osika či kanadský cedr, na lavice a opěrky je však vhodné využít jiný typ dřeva, který při styku s pokožkou nepálí – třeba africkou vrbu.

Izolace by měla být tlustší, než radí dodavatelé

Zásadní roli při stavbě sauny ovšem hraje její zateplení. Nejčastější volbou je izolace minerální, která je stabilní i při vysokých teplotách, nehoří a neuvolňuje do ovzduší nežádoucí látky. „Vyrábí se rozvlákňováním taveniny směsi hornin a dalších příměsí a přísad. Vzniklá minerální vlákna se následně zpracovávají do tvaru desek,“ popisuje Karel Sedláček ze společnosti Isover.

Tloušťka izolace

Na webových stránkách dodavatelů saun se obvykle dozvíme, že vhodná tloušťka izolace se pohybuje mezi 50 a 100 milimetry. Nikde se ale nedočteme, proč jsou právě tyto rozměry ideální. „Inspirací jsou pravděpodobně teplotní rozvody opatřené technickou izolací. Takové potrubí přenášející horkou vodu má obvykle podobnou tloušťku jako izolace,“ vysvětluje Karel Sedláček. Tyto hodnoty jsou podle něj dostačující v interiérech, kde zajistí dostatečnou rychlost ohřátí sauny po zapnutí. Teplo, které během provozu sauny unikne, totiž v tomto případě zůstane uvnitř domu. Volba tloušťky izolace záleží také na intenzitě využívání sauny. Rozdílnou tloušťku zvolíme, pokud saunu plánujeme využívat například jednou za měsíc a jinou při každodenním provozu.

Čtěte také:  Nájem bytu se stává novou normou. Tématu se budou věnovat Dny nájemního bydlení

Situace u venkovních a hojně využívaných saun je proto podle odborníka specifická. „Tepelné ztráty jsou v těchto případech vyšší. Je proto lepší zvýšit tloušťku izolace na 300 milimetrů i více,“ radí Karel Sedláček. „Podobně tlusté bývají například izolace na střechách rodinných domů, v nichž se běžně topí na 21 °C. V sauně přitom můžete mít až 95 °C,” dodává. Přesnou tloušťku izolace je nicméně nutné detailně vypočítat vždy pro konkrétní saunu.

Ideální je hliníková parozábrana

Kromě tepelné izolace je u saun nutná také parozábrana, tedy speciální fólie, která zabraňuje pronikání vodní páry do konstrukce stavby a zajišťuje vzduchotěsnost objektu. Bez parozábrany by docházelo ke kondenzaci vodní páry v konstrukci objektu, což by účinnost izolace snížilo a zároveň poškodilo nosnou konstrukci. Podle Karla Sedláčka je pro ni ideálním materiálem hliník. „Právě hliník je při teplotách hraničících se 100 °C nejstabilnější. Parozábrana navíc díky reflexní vrstvě hliníku pomáhá snižovat tepelné ztráty,“ uzavírá odborník. Pokud si nevíte s instalací sauny či celkovou rekonstrukcí bytu rady, určitě oslovte odborníky, kteří vám pomohou s návrhem bytu či celou realizací.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner