Chytré hodinky a potápění? Jde to, ale není to tak jednoduché

Chytré hodinky jsou velice univerzálním zařízením. Jedním z hlavních důvodů, proč si je pořizujeme, jsou sportovní aktivity. Řadí se k nim i sporty vodní? V článku odpovíme na otázku, jak je to s chytrými hodinkami ve vodě.

Znáte rozdíl mezi voděodolností a vodotěsností?

Hned na úvod je dobré vysvětlit si rozdíl mezi dvěma pojmy, na které v souvislosti s možností používat zařízení v blízkosti vody narazíte. Jde o pojmy voděodolnost a vodotěsnost.

Chytré hodinky zpravidla disponují voděodolností. Jak již název napovídá, voděodolnost je „méně“ než vodotěsnost. Ani to ale nemusí platit absolutně.

Proč jsou chytré hodinky „pouze“ voděodolné?

Chytré hodinky obsahují spoustu citlivé elektroniky a zejména mnoho míst, kudy může voda pronikat. Na rozdíl od běžných náramkových hodinek mají reproduktor a mikrofon. Některé mohou mít dokonce i nabíjecí konektor. K tomu přičtěme ovládací tlačítka a korunky. To vše jsou místa, která se velice těžko neprodyšně utěsňují.

Jak poznáte úroveň voděodolnosti svých chytrých hodinek?

Proto chytrá zařízení zpravidla nabízejí různé stupně odolnosti, ta se značí zkratkou „IP“, za kterou následují dvě číslice. Druhá z nich určuje úroveň voděodolnosti. Čím vyšší číslo, tím je odolnost zpravidla vyšší.

Je zde ale další komplikace. Mají-li hodinky odolnost např. IP67, tedy ochranu proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 m, neznamená to, že automaticky splňují také ochranu IP65, tedy ochranu proti tryskající vodě.

Může se tedy stát, že chytré hodinky jsou vhodné na potápění například do 20 metrů, ale nejsou vhodné na vodní sporty jako např. vodní lyžování, protože tryskající a tříštící se voda může do zařízení proniknout a trvale ho poškodit.

Co z toho plyne? Vždy se musíte informovat, jaké parametry odolnosti splňuje konkrétní produkt, a podle toho s ním poté zacházet. S většinou chytrých hodinek si dnes můžete omýt ruce nebo se vykoupat. Například sprchování už ale může být u některých produktů na trhu rizikové.

Čtěte také:  Věnujte v interiéru pozornost těmto detailům a zlepšete jeho celkový dojem

A jak je to s tím potápěním?

I voděodolné hodinky mohou být vhodné k potápění. Na trhu jsou chytré hodinky, které jsou „voděodolné“ i v případě potopení do hloubky několika desítek metrů.

Pozor na to, že pokud chcete v takové hloubce hodinky používat, nebude vám fungovat dotykový displej. A odkázáni tak budete na ovládací tlačítka a korunky. I v tomto případě si raději ověřte, že je bezpečné používat tlačítka ve větší hloubce.

Pro profesionální sport a potápění pak existují zcela samostatné kategorie chytrých hodinek, které jsou vyvinuty právě k tomuto účelu. Pokud jsou hodinky vodotěsné, zpravidla vybíráte buď podle hloubky ponoru v metrech, nebo podle velikosti tlaku, kterému hodinky odolají (v atmosférách či barech).

Napsat komentář