Za kolik teď pořídíte pronájem bytu v Praze a jak je to v dalších městech

Postupné zvyšování cen nájmů pokračuje i ve třetí čtvrtletí. Za kolik teď pořídíte pronájem bytu a o které je největší zájem a jsou pronajaty jako první? signalizovala již data za druhý letošní kvartál, třetí to dále potvrdil. V Praze vyšel nájem bytu dispozice 2+kk v průměru na 14 900 korun, což je až o šest procent více než ve druhém čtvrtletí. Zdražování nájemného je patrné také v Brně. Souvisí to zejména s návratem univerzitních studentů, kterým na podzim začala prezenční výuka. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než 1 500 nemovitostí v hodnotě přesahující 7 miliard korun.

Bod obratu

„Bod obratu nastal už během léta, nyní je posun viditelnější. Je to logické, protože majitelé nemovitostí konečně dostávají prostor zvýšit své zisky z pronájmu. Tento sezónní nárůst je podpořen návratem studentů do univerzitních měst a může tedy zkreslovat celkový trend, který je a bude spíše pozvolný,“ uvedl Martin Březina, spoluzakladatel společnosti UlovDomov.cz. Dodal, že v rámci celé České republiky nelze nyní pozorovat jednotný trend, což je dáno rozdílnou dynamikou a odlišnými vstupními faktory jednotlivých měst.

Pronájem bytu v Praze. Co ovlivní cenu?

Dlouhodobě nejpopulárnější dispozice 2+kk aktuálně vyjde v hlavním městě na průměrných 14 900 Kč, což je o devět stovek více než letos na jaře. V Praze za poslední kvartál zdražily především větší nájemní byty, nejvíce pak dispozice 3+kk na aktuální průměr 21 500 Kč měsíčně. “Tyto hodnoty se týkají především bytů v dobrém stavu a v žádaných lokalitách, například u metra nebo v blízkosti univerzitních fakult. Naopak v případě panelákových jednotek nebo bytů na okraji města může být tržní realita odlišná,“ upřesnil Březina.

Aktuální cena za pronájem bytu stále zůstává pod cenami před koronavirem. Jaký je hlavní důvod?

V meziročním srovnání jsou ale pronájmy všech dispozic stále levnější. „U všech kategorií jsme ale stále pod hranicí cen z doby před koronou, což vnímám jako významnější srovnání a indikátor prostoru pro další růst,“ uvedl Martin Březina, který ale zároveň varuje majitele před přílišnými očekáváními – především proto, že konkurence způsobená přílivem bytů z krátkodobých pronájmů je na trhu stále citelná. To se týká hlavně bytů menších dispozic.

Čtěte také:  Praha je nejkrásnějším městem světa, uspěla také pro svoji pohodu

Volných bytů k pronájmu zejména v Praze ubývá

Jedním z ukazatelů tržní dynamiky je objem inzerce, tedy nabídek volných bytů. Data ukazují mezikvartálně téměř 24% pokles nabídky bytů v hlavním městě, což se logicky doplňuje právě s postupným růstem cen nájmů. Ve 2. kvartálu bylo v Praze evidováno 10 158 nabídek, ve 3. čtvrtletí už jen 7 741. „Z trhu teď zmizely především větší tří- a čtyřpokojové byty. Postupně ubývají také byty dispozic 1+kk a 2+kk, které mají na celkovém objemu nabídek dlouhodobě zásadní podíl. Je otázkou, nakolik se na tomto trendu podílí navrátivší se studenti či expati, nebo do jaké míry se část těchto bytů vrací zpět na trh krátkodobých či střednědobých pronájmů,“ uvažuje Martin Březina.

Menší města reagují na změny cen pronájmů bytů s odstupem. Kde je relativně levný pronájem?

Cenová situace v dalších městech České republiky je zatím co do trendu nevyrovnaná – dispozice 2+kk mírně podražila například v Brně, Plzni nebo Liberci, naopak v Ostravě a Olomouci jsou ceny těchto kategorií beze změny. „Menší města republiky obvykle na změny na trhu reagují s jistým zpožděním. Týká se to nejen krajských měst, ale i těch okresních,“ dodal Březina.

Tabulka 1: Ceny nájemního bydlení ve velkých městech v průměru za 3. čtvrtletí 2021 (v Kč)

1 2
Zdroj: Statistiky společnosti UlovDomov.cz

Tabulka 2: Mezikvartální srovnání posledních dvou čtvrtletí roku 2021 (v Kč)

2
Zdroj: Statistiky společnosti UlovDomov.cz

Tabulka 3: Meziroční srovnání 3. čtvrtletí roku 2021 vs. 2020 (v Kč)

3
Zdroj: Statistiky společnosti UlovDomov.cz

Zdroj: UlovDomov

Napsat komentář