Budou nadále klesat sazby hypoték?

Pro rok 2019 byl očekávaný růst úrokových sazeb hypoték, ale zatím je tomu jinak. Bankovní rada úrokové sazby ponechala beze změny, tedy na úrovni svého zasedání z listopadu 2018. Dojde ke zvýšení, případně snížení sazeb v květnu, kdy je naplánováno další sezení bankovní rady ČNB?

Úrokové sazby snižují banky i stavební spořitelny

V průběhu posledních měsíců zlevnilo úrokové sazby hypoték většina bank v čele se 3 největšími poskytovateli (ČSOB, Komerční banka a Česká spořitelna) a vypadá to, že se bude i nadále zlevňovat. Díky konkurenčnímu boji se tak úrokové sazby vrátily pod 3%, tedy zhruba na úroveň října 2018. Nezlevňují ovšem jen hypoteční banky, ale také stavební spořitelny, jejichž nabídky úrokových sazeb se velmi přibližují těm hypotečním. I když na mezibankovním trhu sazby stagnují, tak se očekává do budoucna, že nabídkové sazby bank a spořitelen budou i nadále klesat.

Pro přehledné a snadné porovnání hypoték a úvěrů ze stavebního spoření tak využijte tuto hypoteční kalkulačku.

Bude větší zájem o úvěry na bydlení?

Nejen objem sjednaných hypotečních úvěrů, ale také úvěrů ze stavebního spoření klesl. Hlavním důvodem bude podzimní zpřísnění hypoték od ČNB, kdy spousta klientů na danou výši úvěru nedosáhla a také drahé ceny nemovitostí. Oproti loňskému roku klesla produkce úvěrů na bydlení zhruba o 30%, což ale není nic překvapivého, jelikož se útlum produkce očekával. Po velice úspěšných letech 2016-2018 se tak trh s úvěry během ledna a února vrátil k dlouhodobému normálu. Během března a dubna se však situace mírně zlepšila díky nižším nabídkovým úrokovým sazbám. I tak jsou ale čtvrletní výsledky produkce nejhorší za posledních 5 let. Pokud však bude pokračovat mírné zlevňování nabídkových sazeb, tak se očekává další oživení hypotečního trhu.

Čtěte také:  Co na podzim zasadit do nádob a truhlíků na balkóně? Vyzkoušejte vřes

Jak omezují nové podmínky získání úvěru?

Přesné číslo neexistuje. Odhaduje se však něco okolo 20 – 30% zákazníků oproti stavu, který byl před zpřísněním podmínek pro získání hypoték. Nové podmínky jsou platné sice od podzimu, ale konec minulého roku ještě dobíhal za původních podmínek. Proto jaký přesný dopad má regulace je vidět až v lednu, únoru a březnu tohoto roku. Ve většině případů tak musí klienti slevit ze svých požadavků a poohlédnout se po levnější nemovitosti. Otázkou také bude, co přinese nová navrhovaná novela zákona.

Zmírní se podmínky k získání hypoték?

Aktuální navrhovaná novela zákona chce zmírnit podmínky získání hypoték pro mladé do 36 let. Nově by si tak mohli půjčovat až o 10% více než ostatní žadatelé (LTV by se tím pádem mohlo v některých případech vyšplhat až na 100 %, tzn. na celou hodnotu nemovitosti), aktuální doporučení ČNB totiž ukládá bankám poskytování 80% hypoték s omezeným počtem 90% hypoték. Na splátky veškerých úvěrů, tedy i nově pořizované hypotéky by mohlo jít až 50% jejich čistého příjmu (aktuální parametr DSTI je 45%) a maximální výše hypotéky by byla omezena 10 násobkem jejich čistého ročního příjmu (aktuální parametr DTI je 9x násobek).

Jak vypadá situace na trhu s nemovitostmi?

Rok 2018 byl rokem, kdy většina realitních specialistů očekávala, že realitní trh dosáhl svého maxima. Je tomu ale tak skutečně? Ano, můžeme obecně říci, že ceny nemovitostí stagnují a někde už dokonce zlevňují. Pokud někde uvidíte dražší nemovitosti, tak by se zřídka mohlo jednat o dostupnější nemovitosti – menší byty, panelové byty, nemovitosti ve velmi žádaných lokalitách, případně developerské projekty, jelikož ceny materiálu a prací ve stavebnictví rostou, díky čemuž i nakonec spousta developerů odsunula své plánované výstavby na neurčito. Velký pokles poskytnutých hypoték tak začíná s ceny nemovitostí pomalu mávat. Co čeká realitní trh v roce 2019? Očekává se, že nebude takový hlad po koupi bytů, ale stoupne poptávka po bydlení v nájmu. Očekává se také větší nabídka nemovitostí, což bude pro kupující znamenat daleko větší možnost vyjednávání ceny a pro prodávající tím pádem daleko delší dobu prodeje.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?