Bezespárové povrchy vnášejí do interiéru atraktivní vzhled, potěší snadná údržba

Spáry na podlahách a jiných površích považujeme za samozřejmost. Každá spára však skýtá potenciální riziko nečistot, případně nechanického narušení okolního povrchu. Pro podlahy i jiné plochy můžeme využít i některé méně obvyklé materiály. Výsledkem jsou bezespárové povrchy, jejichž velkou předností je snadná údržba i pokládka, při níž nevznikají prořezy.

Kde v bytě mohou stěrkové povrchy nalézt uplatnění?

Každá místnost má jiný účel a proto je potřeba ji přizpůsobit i typ podlahy. Zjednodušeně řečeno – v kuchyni oceníte podlahu, která půjde snadno uklidit, v koupelně potřebujete takovou, která snese vlhkost a v obýváku a ložnici tu, která nebude studit. Konkrétněji je třeba u podlahových krytin rozlišovat, zda je vámi vybraná volba:

  • bezpečná a protismyková
  • voděodolná
  • teplá
  • lehce čistitelná a hygienická
  • odolná a trvanlivá
  • zdravotně nezávadná 
  • designová

V některých případech je potřeba ustoupit a zvolit vlastnost, která je pro danou místnost stěžejní – především pokud jde o namáhavé plochy. Nové materiály se ale snaží být co nejuniverzálnější a nabízejí tak vyvážené kompromisní řešení. Řeč je například o speciálních stěrkách či kamínkových kobercích. Oba tyto bezespárové materiály zároveň vynikají tím, že je lze využít i na svislé povrchy, a to i v náročných prostorách jako jsou sprchové kouty či prostory za kuchyňskou linkou. Jejich aplikace i údržba je jednoduchá, tepelná vodivost pak vyvážená, takže nejsou na dotyk studené a zároveň jsou vhodné pro podlahové vytápění.

Které materiály jsou pro stěrkované povrchy vhodné?

Stěrky zažívají v poslední době boom – ať již jde o betonové, cementové, epoxidové či polyuretanové. Využívány jsou především v minimalisticky laděných interiérech. Epoxidová nebo polyuretano-epoxidová stěrka vytváří designový povrch podobný módním betonovým stěrkám, na rozdíl od betonu ovšem vyniká mnohem lepšími vlastnostmi. „Přestože se litá stěrka aplikuje v tenké vrstvě, je povrch vysoce mechanicky i chemicky odolný. Nízká tloušťka zároveň nezvyšuje výšku podlahy a nezpůsobuje návazné konstrukční obtíže v podobě úpravy dveří. Na rozdíl od betonové stěrky nehrozí tvorba tmavých map, ani prosakování vlhkosti,” uvádí Miroslav Zajíček, specialista na stěrkové systémy ve společnosti TopStone. A jakými dalšími vlastnostmi disponuje? Lze ji vybavit speciální protiskluzovou variantou, která přijde vhod například v koupelnách. Každá realizace vytvořená pomocí stěrky je zároveň jedinečná, neboť vytváří nepravidelné mramorování. Navíc si lze vybírat mezi lesklou, matnou a tónovanou variantou či stěrky doplnit o různé dekory a ornamenty. I proto si tento materiál našel oblibu u architektů a bytových designérů. Ale i kutilů, kteří ji zvládnou aplikovat svépomocí.

Čtěte také:  Pozor na podzimní a zimní alergeny u vás doma

Kamínkové povrchy mohou posloužit i jako atraktivní zvýraznění části plochy

Kamínkový povrch je oproti samotnému kameni či dlažbě pocitově teplejší a zároveň si zachovává veškeré výhody kamene – vysokou pevnost a odolnost. Je cenově dostupný a hodí se i na drobné dekorační plochy, jako je obložení části stěny například u krbu, tak i na větší plochy v koupelnách a kuchyních, v nichž přijde vhod jeho snadná údržba a odolnosti vůči mastnotě a vlhkosti. „Tento materiál má výhodu také v tom, že jej lze aplikovat na oblé hrany, což usnadňuje pokládku a eliminuje tzv. prořez, s nímž je třeba počítat při pokládce u klasických krytin. Podkladem pro může být beton, anhydrid, dřevo či dlažba,” dodává k možnostem pokládky Marek Ondra, odborník na kamenné koberce.

Log in with your credentials

Forgot your details?