​Bezpečnost v koupelně často podceňujeme. Jaká rizika a kde nám hrozí?

Co se úrazů týká, je koupelna jedním z nejrizikovějších míst v bytě. Přispívá k tomu často kluzký povrch a omezený prostor s řadou různorodého vybavení. Pak už stačí jenom chvilková nepozornost nebo nešikovnost a lékaři mají práci. Řadu rizik si přitom ani neuvědomujeme.

Může se to stát i vám

Nejčastější příčinou úrazu v koupelně je uklouznutí nebo nepřekonání určité překážky, například okraje vany. Většinou jde o úrazy dolních končetin, to znamená podvrtnutí, ale i zlomeniny, které zas nejsou tak vzácné, právě proto, že pád bývá nekoordinovaný a na tvrdý podklad. A také nemládneme. Od určitého věku bychom měli myslet na to, že naše stabilita a odolnost vůči pádu se bude snižovat.

Jaké jsou zásady bezpečnosti v koupelně?

  1. Podpůrné prvky, například madla, jsou v koupelně zásadní i pro nehandicapované. Je důležité mít možnost se v koupelně přidržet stabilní, ergonomické a dobře uchycené opěry například při překonávání okraje vany.
  2. Z bezpečnostního hlediska je jistější sprchový kout než vana. Při vstupu i výstupu ze sprchového koutu odpadá nutnost překonávat překážky. Navíc je možné do sprchového koutu umístit sedátko (může být sklopné) i madla.
  3. Vaničku sprchového koutu lze osadit do jedné roviny s podlahou, takže vás nepřekvapí žádný nečekaný schůdek. Pro vyšší bezpečnost vybírejte vaničky s protiskluzovou úpravou.
  4. Nikdy nenechávejte malé děti při koupání v koupelně samotné.
  5. Necítíte-li se dobře, nekoupejte se a nesprchujte v době, kdy jste v bytě samotní. Riziko úrazu při nevolnosti je v koupelně podstatně vyšší.
  6. Máte-li v koupelně plynové spotřebiče, investujte do hlásiče oxidu uhelnatého.

Log in with your credentials

Forgot your details?