Myslete na jaro. Je nejvyšší čas osázet truhlíky jarními cibulovinami

Blíží se konec podzimu a je na čase zasadit cibulky, ještě než bude příliš chladno. Vyzkoušejte jimi osadit balkónové květináče, truhlíky a misky. První jarní květy tak budete mít doslova na dosah ruky.

Zimu cibulky neprospí

Jaro se zdá být ještě hodně daleko. Správný čas sázet květinové cibulky je ale právě podzim. Proč je vlastně nutné sázet cibulky tak dlouho dopředu? Když je zasadíte na podzim, budou mít dost času na to, aby si vytvořily silné kořeny. Čím dříve se kořínky vytvoří, tím lépe dokáže cibulka tolerovat chlad. Jakmile se začnou teploty zvyšovat, cibulky se probudí ze zimního spánku. Začnou růst a tulipány, narcisy, krokusy, hyacinty a další jarní cibuloviny brzy vykouknou ven ze země.

Jak sázet cibulky

Cibuloviny kvetoucí na jaře můžete sázet až do konce prosince.

Připravte si truhlík nebo větší misku. Na dno položte drenážní vrstvu a vyberte lehký a propustný substrát.

Lopatkou udělejte jamku a vložte do ní cibulky tak, aby špičaté strany směřovaly nahoru a kořeny dolů.

Cibulky sázejte dostatečně hluboko, do hloubky trojnásobku výšky samotné cibulky. (Cibulka narcisu má 5 centimetrů a tak byste ji měli sázet do hloubky 15 centimetrů.)

Zahrňte jamku s cibulkou zeminou a zlehka utlačte povrch.

Pokud není zemina vlhká, pak cibulky ihned po sázení zalijte. Zajistíte tak, že kořínky kvetoucích cibulek začnou brzy růst.

Důležité je umístění nádob s cibulkami. Dbejte, aby nehrozilo riziko přemáčení, což cibulky nemají rády.

Ani mráz jim neublíží

Kvetoucí cibuloviny zvládnou i mrazivé dny. Je to díky jejich vlastnímu ochrannému systému. Tato ochrana spočívá v přeměně jejich škrobů na cukry. Čím vyšší obsah cukru v cibulce, tím nižší bod mrazu rotlina má. A naštěstí pro nás kvetoucí cibulky obsahují spoustu škrobu. To jim zajišťuje výbornou ochranu před chladem. Přesto se ale může stát, že cibulky vyschnou, když jsou vystaveny mrazu příliš dlouho. To se stane v případě, když nemohou absorbovat žádnou vlhkost. Ani v zimě proto nezapomínejte v bezmrazých dnech mírně zalévat.

Čtěte také:  Jak se zbavit blech v bytě? Pozor, jejich hlavní sezóna právě začíná!

Log in with your credentials

Forgot your details?