Chceme jim na Vánoce přilepšit, přitom uškodíme. Co do psí misky nikdy nepatří?

Advent, Vánoce, Silvestr… Závěr roku přináší četné příležitosti k oslavám a hodování, kdy leckterý majitel psa v dobrém rozmaru dopřeje svému čtyřnohému kamarádovi něco dobrého ze svátečního stolu. Vždyť jsou přece svátky a kousek šunky nebo křupavého stehýnka přeci nemůže uškodit… Nebo ano?

Lidské jídlo může vést ke zdravotním problémům

„Krmení psů člověčím jídlem, například šunkou, je jistě myšleno dobře, bohužel ale cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly, a tak psům i kočkám nevědomě zaděláváme na budoucí možné zdravotní problémy,“ reaguje psí a kočičí šéfkuchařka a zkušená odbornice na výživu Markéta Táborská, která stojí za českou značkou Hundebar. Upozorňuje, že především sůl obsažená v našem jídle je pro pejsky toxická a v množství 4 g/kilo jeho váhy může být až smrtelná, v případě koček je smrtelná dávka ještě nižší.

Problémy se časem násobí

Pro lepší představu – 10 dkg běžné šunky obsahuje přes 2 gramy soli. A právě tento častý fenomén dlouhodobého zkrmování nadbytku soli přetěžuje ledviny, dráždí zažívací trakt a vede k narušení minerální rovnováhy v těle. Pokud pak pejsek dostává k jídlu jen granule, často přisolené, a navíc dlouhodobě jeden typ, problémy se mohou začít hromadit. Jednostranná strava nesvědčí nikomu, naopak, pestrost je základem vyvážené výživy. Jen tak tělo, a je jedno zdali psí či lidské, přijme širší spektrum živin potřebných pro zdravé fungování a vývoj.

Kosti, cibule, houby a čokoláda

Z nebezpečných potravin Markéta Táborská na prvním místě zmiňuje tepelně upravené kosti – oblíbená vánoční ryba nebo kuřecí stehna. Požitím těchto kostí riskujete u psa perforaci jícnu či střeva, v lepším případě velmi hutnou zácpu.

Mezi vánočními ingrediencemi se často vyskytuje cibule, která dá jídlu šmrnc, ale pro psy a kočky je toxická. Ještě vzkaz těm, kteří nedají dopustit na houbového kubu – houby zvířatům taktéž nesvědčí.

Čtěte také:  Dejte balkónovému nábytku a doplňkům nový styl

Velký vykřičník by si každý chovatel měl udělat u čokolády. Zejména u kvalitních vysokoprocentních čokolád hrozí opravdu závažné zdravotní problémy, které mohou končit život ohrožující otravou.

Baví vás, jak škemrá o lok piva?

Spousta psů miluje pivo, je hořké, studené, zajímavé. Myslete ale na to, co v psím těle může udělat víc než na prst pěny. Požití většího množství alkoholu způsobuje intenzivní pocit zmatenosti, ve které si pes může ublížit – někam spadnout, popálit se o troubu apod. V kritickém případě, pokud by vychlemtal víc piva či něco jiného, může dojít až k otravě vedoucí ke kómatu.

Log in with your credentials

Forgot your details?